Nastal už ten správný čas na výměnu letních pneumatik za zimní? Odborníci mají jasno

S příchodem podzimu nastává také přezouvání letních pneumatik na zimní. Velká spousta řidičů často neví, kdy je ten správný čas na výměnu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadešel podzim a s ním i každoroční starosti s přezouváním pneumatik. V posledních dnech, zejména pak v noci, výrazně klesá venkovní teplota. A tak si celá řada řidičů klade tematickou otázku, jestli je právě teď ta správná doba na výměnu pneumatik. Pneuservisům již začala sezona, a tak je lepší si v případě potřeby domluvit termín přezutí, pokud si tedy kola nepřezouváte sami. Odborníci prozradili, kdy je nejvhodnější doba pro přezutí a jak je to s aktuální situací.

Na řadu přichází i meteorologové

Většinou bývá ve zvyku, že pro radu ohledně automobilu si řidiči chodí ke zkušeným automechanikům, kteří s vozidly pravidelně pracují a ví, o čem mluví. V případě přezutí pneumatik však mohou přijít na řadu i meteorologové, kteří předpovídají počasí na následující dny i týdny. V České republice totiž zákon stanovuje povinnost jízdy se zimními pneumatikami od listopadu do konce března, řidiči tak mají na přezutí ještě chvíli čas. To je ovšem pouze teoretické tvrzení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odborníci prozradili jasnou hranici

Odborníci doporučují přezutí pneumatik už v říjnu, protože v tomto období může být počasí velmi nevyzpytatelné. Během chladných dní a zejména pak nocí totiž klesá ručička teploměru k nule, což může některé řidiče velmi nemile překvapit. Zimní pneumatiky jsou dobré nejen při teplotách pod nulou, ale i lehce nad touto hranicí. Udávaná meta pro přechod z letních na zimní je při teplotách okolo 7 °C. Při poklesu teploty na nebo pod tuto hranici odborníci doporučují používat zimní gumy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spousta řidičů by mohla mít pochopitelnou námitku, že i v říjnu je někdy hezké počasí, a je tedy zbytečné přezouvat na zimní pneumatiky. Ty se však během občasných jízd, kdy venku vysvitne slunce a teplota chvilkově stoupne, nijak výrazněji neopotřebovávají. Je tedy lepší občas vyjet i při vyšších teplotách na zimních, než riskovat selhání gum při ranním mrazíku.

Před přezutím je vhodná kontrola

Pokud si pravidelně necháváte pneumatiky přezout v pneuservisu, dostává se vám odborné péče a vaše svědomí může být klidné. V případě, že si kola přezouváte sami doma, mějte na paměti, že při každém tomto úkonu je nutné pečlivě jejich stav zkontrolovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě zákonem stanovené hloubky dezénu u zimních pneumatik (4 mm) je důležité také prohlédnout jejich celkový stav a podívat se na to, jestli nejsou popraskané nebo nerovnoměrně sjeté. V úvahu také připadá vyvážení kol, které zaručí rovnoměrné sjetí pneumatik.

Kdy přezouváte pneumatiky vy?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články