Když auto nestartuje, proveďte tyto hlavní úkony

                   

Nestartující auto je problém. A je jedno, zda k tomu dojde ráno na parkovišti, nebo během vašeho cestování, kdy motor najednou zhasne, vy jste nuceni zastavit, a následně už se vám opětovné startování nepodaří. Co v takovém případě dělat a jak zjisti, kde může být problém? Podívejte se s námi.

Bezpečnost především

Pokud nenastartujete ráno na parkovišti, můžete tento bod vynechat. Pokud však motor zhasne během jízdy a vy jste nuceni zastavit na vozovce, je nezbytné provést několik úkonů pro zvýšení bezpečnosti pro vás i ostatní účastníky silničního provozu. Základem je v tomto směru výstražný trojúhelník umístěný v dostatečné vzdálenosti za autem. Dále nezapomeňte ani na výstražnou vestu, kterou byste si měli obléknout vy, ale nejlépe i ostatní lidé ve voze. Ti by navíc v autě neměli sedět, ni by se neměli zdržovat poblíž. Měli by se odebrat do bezpečné vzdálenosti, nejlépe za svodidla, pokud v daném místě jsou.

Zkuste opětovný start

Možnou pomocí při daných problémech může být snaha o opětovné nastartování. Někdy se stane, často z nepochopitelných důvodů, že motor zhasne, ale po chvíli ho lze zase nastartovat a vy můžete pokračovat v jízdě. Proto po bezpečnostních úkonech zkuste právě toto. Možná motor naskočí. Pokud ne, pokračujte dalšími úkony.

Kontrola svíček

První věc, na kterou je dobré se zaměřit, jsou svíčky. Ty mohou být velmi častým důvodem k tomu, že auto opětovně nestartuje. Vhodné je proto svíčky demontovat a zkontrolovat je. Může dojít k tomu, že jsou například deformované, nebo mohou být zoxidované. V takovém případě je očistěte, instalujte zpět a zkuste opětovné nastartování. Poklud narazíte na vadnou svíčku, je na místě ji vyměnit – tedy pokud máte náhradní. Samozřejmě dodejme, že svíčky jsou jenom jedním z řadu možných důvodů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Problémy mohou být i jinde

Když to nejsou svíčky, je možné hledat problémy i jinde. Jak jsme zmínili, výčet komplikací může být opravdu bohatý. Často nenastartujeme třeba z důvodu špatného startéru, nebo může jít o poruchu palivového čerpadla, které nedodává paliva tam, kam je potřeba.

Častým problémem je i akumulátor

Tato situace je spojena hlavně s tím, že nenastartujeme ráno na parkovišti. Pokud k tomu dojde, je častým důvodem nedostatečně nebitý akumulátor. Pomoc je v tomto případě celkem jednoduchá. Je vhodné oslovit jiného kolegu motoristu a požádat ho o využití jeho energie. Jenom je třeba mít k dispozici kvalitní startovací kabely, které se z jeho akumulátoru natáhnou k vašemu vozu. Někteří řidiči také používají různé speciální powerbanky, které jsou určené právě k nastartování vozu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Když nic nepomůže…

Když nic nepomůže, auto musí do servisu. Pokud se vám zastavilo na silnici, je vhodné zavolat odtahovou službu, která zajistí jeho bezpečné vyzvednutí a odvoz do servisu, nebo jinam, kam budete potřebovat. Problém nastane na parkovišti, není zase až tak kam spěchat. Postačí, když se domluvíte s někým, kdo vám auto do nejbližšího servisu pomůže odtáhnout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice