Ke vzniku kolon dochází zcela zbytečně, stačí přitom dodržet jednoduchá pravidla

Tvorbu kolon ovlivňuje mnoho faktorů, některé jsou však úplně banální a zbytečné.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se někdo dostatečně nevěnuje řízení, má tendenci brzdit mnohem agresivněji, než jak by bylo v konkrétní situaci reálně potřeba. No a pokud se stejně zachová hned několik řidičů, dochází k řetězové reakci, která může negativně omezit plynulost provozu. Následně zastavují i další auta a dochází k tvorbě kolony, což ovšem nemá řádný reálný důvod, protože se kolem ní nevyskytuje žádná nehoda ani podobná situace.

Absence důvodů a špatné řidičské návyky

Tohle je ovšem jen jeden z více případů, kdy k tvorbě kolon dochází. Stejné je to při zcela bezdůvodném použití prostředního nebo levého jízdního pruhu a špatné zipování, tedy řazení aut ze dvou pruhů do jednoho. Prevence tvorby kolon sestává z několika poměrně jednoduchých pravidel. V první řadě se jedná o plynulou jízdu každého řidiče, nikoli taktiku „brzda – plyn“, jaká způsobuje určité poskakování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vůz se tak chová na libovolné komunikace jako při poruše nebo v komedii, kdy mu cosi neznámého brání v plném rozjezdu. Komedie nechme do kina, na vozovku patří jízda co nejplynulejší. Zmíněný chybný způsob jízdy vede totiž velmi jednoduše k nedostatečné a velmi nerovnoměrné vzdálenosti mezi jednotlivými vozidly. Plynulá jízda řidiče vede k rovnoměrné vzdálenosti poměrně přirozeně, protože auto nemění prudce svou rychlost.

Jiný než pravý pruh jen výjimečně

Mekkou řidiče na každé komunikace při běžných podmínkách je pravý jízdní pruh. Jakýkoli jiný – tedy střední nebo levý – je určený pouze pro konkrétní situace, jako je odbočování z komunikace, objíždění nebo předjíždění či několik dalších situací, které jsou ale přesně vymezeny. Pokud se vás cokoli z toho netýká, nemáte v těchto pruzích jako řidič co dělat. S tím souvisí také dovednost již zmíněného zipování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tím se dostáváme k asi nejdůležitější okolnosti plynulé jízdy, která bude bezpečná jak pro vás, tak pro všechny okolní řidiče na jakékoli komunikaci. Předvídejte chování ostatních a chovejte se sami tak, aby bylo možné předvídat to vaše. Základem je správné a adekvátní používání blinkrů. Jakýkoli systém se stává nefunkčním, pokud se jeho jednotlivé součástí stanou nepředvídatelnými. Silnice plná rozjetých aut není žádnou výjimkou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě