Ukrytá funkce klíčku od auta: Na dálku umí stáhnout i vytáhnout všechna okna

Klíček s dálkovým ovládáním ukrývá víc než jen možnost odemknout a zamknout auto. Minimálně umí ještě dvě další věci, o kterých ví jen málokdo.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

K čemu slouží klíček od auta? Dotaz téměř z kategorie „na hloupou otázku hloupá odpověď“. Samozřejmě že o odemykání a zamykání auta. Tak tomu bylo v dobách klasických mechanických zámků a tradičních vybrušovaných klíčů. Dnes, kdy má valná většina aut dálkové zamykání, je klíč víc než jen bezpečnostním zajištěním.

Klíč dnes neslouží jen k uzamčení a odemčení auta

Klíč dnes už vlastně nemá mnohdy podobu a tvar klíče, velmi často se jedná o dálkové ovládaní obdélníkového tvaru, popřípadě tvaru karty. Mechanický klíč však také ukrývá, což ale není onou myšlenou skrytou funkcí. Nicméně je dobré vědět, že pokud by došlo k uzamčení vozu a nefungovalo dálkové ovládání, ovladač by mě jít demontovat a uvnitř by se měl ukrývat klasický mechanický klíček.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Zámek, i když není na první pohled vidět, je pak schovaný většinou pod krytkou vedle kliky dveří. Tu je třeba opatrně odloupnout a štěrbina zámku se odhalí. Zkusili jsme udělat rychlý průzkum mezi čtenáři a ukázalo se, že asi tři čtvrtiny dotazovaných o skrytých funkcích klíčků neví. Ani o jedné ze dvou, o kterých je řeč.

Dvě funkce, relativně skryté, ale docela praktické

První funkcí, o které řidiči velmi často neví, je možnost používat klíč jako identifikátor řidiče. Dnes ty opravdu moderní automobily umí rozpoznat tvář a podle ní upravit nastavení vozidla. Nicméně starší auta mohou mít funkci, která rozlišuje klíčky. V rodině například manžel může mít jeden klíček, manželka druhý a podle toho, kdo s kterým klíčem přijde k autu, se provede nastavení.

Tradičně pak automobil hlásí jako výstrahu, když jsou v autě přítomny dva klíče. Druhou skrytou funkcí je ovládání oken. Jak ukazuje internetový koumák Smart Fox na svém videu. Čtenář, který nemluví anglicky, si může zapnout titulky, ale vše je pochopitelné už ze samotného videa. Tlačítka na dálkovém ovládání fungují jako otevírání a zavírání oken.

Dlouhým podržením tlačítka dojde ke stažení všech okenních skel. Praktické to je například pokud chce člověk na dálku vyvětrat, samozřejmě toto není vhodné dělat na veřejném parkovišti. A funguje to i naopak. Třeba jako fígl, když si není motorista jistý, jestli nenechal nějaké okénko otevřené. Stačí podržet tlačítko a všechna okna, pokud jsou otevřena, se zavřou.

Znali jste tyto ukryté funkce?

Zdroj: SmartFox
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články