Zkušený automechanik prozradil pravidlo pěti minut. S ním je klimatizace účinnější a méně poruchová

Klimatizace v autě funguje správně v případě, že ji řidič správně používá. Včasné vypínání před koncem cesty je základem správného provozu.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Letní měsíce sebou nesou pro řidiče řadu typicky sezonních jevů a jedním z nich jsou vysoké teploty. Každá po usednutí za volant automaticky a podvědomě mačká tlačítko označené AC. Nikdo už nechce zažít, jaké vedro je v autě, když nemá ve výbavě klimatizaci. Stačí běžná jízda a pod letním sluncem je v autě za pár minut úmorné vedro. To naštěstí řeší klimatizace, je ale zapotřebí vědět, jak ji správně používat. Vyplatí se znát pravidlo pěti minut.

V létě se vyplatí klimatizaci včas vypnout

Pravidlo pěti minut funguje zcela jednoduše, pět minut před dojezdem do cíle a před vypnutím motoru se vyplatí vypnout klimatizaci. Ne přívod a proudění vzduchu jako takové, ale samotnou klimatizační jednotku. Výparník, zamrzlý během provozu systému, bude mít čas zvýšit opět svou teplotu a ohřát se do ideálního stavu. Při spuštěném ventilátoru bude z výparníku stále do kabiny odváděno chlazení a vodní páry. Posádka auta tak bude vnímat ještě dochlazování, v systému bude ale ukládáno méně vlhkosti. 

iZdroj fotografie: Freepik

Deaktivace pět minut před koncem jízdy má několik zásadních a pozitivních dopadů. V důsledku včasného vypnutí a odvodu chladného vzduchu a páry se ve ventilačním systému ukládá méně vlhkosti. Vlhkost a teplo vytvářejí prostředí, které je obzvláště příznivé pro růst hub, plísní a bakterií, pět minut a jízda s vypnutou klimatizací nežádoucí vlhkost odstraní. Výsledným efektem je dlouhodobý provoz klimatizace bez nepříjemného zápachu, a bez alergenů v klimatizačním potrubí.

Bez vlhkosti a bez nachlazení. Bez klimatizace

Dodržování pětiminutového pravidla je důležité i z provozního hlediska, má zásadní vliv na zdraví a kondici cestujících. Vypnutím klimatizační jednotky a pomalu zvýší teplota v kabině auta. Díky tomu se mohou řidič a jeho cestující připravit na podmínky, které panují venku. Pět minut je dostatečná doba, aby se těla posádky přichystala a aklimatizovala na mnohem vyšší teploty. Rozdíly mohou být obrovské, je-li venku přes 40 stupňů Celsia a auta je vychlazené na 20 stupňů, je dvacetistupňový rozdíl nebezpečný. Po vystoupení z auta zažije tělo šok.

iZdroj fotografie: droj fotografie: iStock

Pravidlo pěti minut má smysl u delších cest, pětiminutová jízda za roh do obchodu je výjimkou. Pokud by někdo namítal, že nemůže vědět, kdy dojede do cíle a kdy má vypnout klimatizaci, relevantní odpovědí je navigace. Stačí ji zapnout a je zřejmé, podle doby dojezdu, kdy klimatizaci včas vypnout. Využívání pravidla pěti minut také nenahrazuje pravidelný servis. Řidič by měl jezdit minimálně jednou za rok do servisu jak na prohlídku klimatizace, tak pro doplnění chladiva i pro desinfekci klimatizačního potrubí.

Jak používáte klimatizaci vy?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články