Klimatizace se má zapnout pokaždé, jakmile se sedne do auta. Bez ohledu na to, jestli je zima nebo léto

Co by měl udělat řidič, hned jak se posadí za volant auta? Otevřít všechna okna a zapnout klimatizaci.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Není pochyb o tom, že klimatizace je jedním z nejpoužívanějších a nejoceňovanějších prvků komfortních výbavy pro každého řidiče. A samozřejmě i spolujezdce. Dnes je defacto standardem pro každé moderní auto. Je téměř nepředstavitelné, že by dnes někdo chtěl koupit automobil bez klimatizace, jako ještě před dvaceti, třiceti lety nešlo o tak běžně rozšířenou výbavu. Zásadní je, že klimatizace neslouží pouze k ochlazování interiéru vozu.

Klimatizace se nepoužívá pouze v létě, když je horko

Jak ještě lze využít klimatizaci? V létě je použití klimatizace nasnadě. Je vhodné než pouze sednout do auta, nastartovat a zapnout klimatizaci, předtím vyvětrat. „Pokud řidič přijde k autu a věnuje dvacet sekund tomu, aby obešel auto a otevřel všechny dveře, vozidlu to prospěje,“ říká pan Pavlíček, odborník na servis evropských a japonských automobilů, „dojde totiž je snížení teploty vyhřátého vzduchu v kabině.“

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Po celém dni na slunci může být vzduch v kabině skutečně přehřátý a pokud motorista otevře dveře, popřípadě bez nastartovaného motoru alespoň stáhne všechna okna a vyvětrá, klimatizace není tak zatěžována. Dojde k rychlejšímu ochlazení kabinového vzduchu. Je dobré si toto pravidlo pamatovat, byť někdy v našich podmínkách nejsou desítky opravdu horkých dnů. Ovšem i při zcela opačném počasí se vyplatí klimatizaci používat.

Na podzim a v zimě hned zapínat klimatizaci je ok

Typicky na podzim, když začnou teploty klesat směrem k nule. Na sklech se sráží kabinová vlhkost a vytváří nepříjemné zamlžení. Použití klimatizace pomůže rychleji vlhkost odstranit. Ne zcela, dojde pouze k osušení skel, trvalým řešením je vysušení interiéru. I v zimě, když jsou teploty pod bodem mrazu, je dobré klimatizaci zapínat v autě hned, jakmile řidič sedne za volant. Jak už bylo zmíněno, jde o charakter vzduchu.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

„Vzduch z klimatizace je suchý, díky tomu, jak je uměle ochlazován,“ připomínám pan Pavlíček, „takže pokud je na sklech námraza, ještě, než dojde k zahřátí kabiny, pomůže tento postup s rozmrazováním.“ Řidič by měl samozřejmě vyhřívat vnitřek auta, ale s aktivovanou klimatizační jednotkou. Obecně je třeba vnímat klimatizaci v autě ne jenom jako tlačítko, kterým se v létě nastartuje proces snížení teploty. Ale jako systém, se kterým je třeba pracovat a využívat jej správným způsobem po celý rok, ušetří to spoustu času.

Kdy používáte klimatizaci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články