Kloubový tank budoucnosti. Co je známo o novém ruském konceptu

                   

Není to tak dávno, co v rámci ruského národního fóra Army-2020 představil 38. vědecký výzkumný ústav obrněných zbraní a vybavení veřejnosti nový vojenský koncept. Mluvíme o vytvoření dvoudílného kloubového tanku. I když se o něco podobného snažili vývojáři zbraňových systémů již v době SSR, nikdy tento nápad nebyl realizován. Snad se nyní naskytne příležitost vidět kloubový tank nejen na papíře.

Podle autorů konceptu je dvouprvkový tank koncipován jako samostatný vývoj, nikoli jako alternativa k T-14, který byl navržen na základě pásové platformy Armata. Výsledkem implementace koncepce bude tedy plnohodnotný tank budoucnosti. Plukovník Jevgenij Gubanov, zástupce vedoucího Výzkumného ústavu BTVT, na prezentaci uvedl:

„O takovém bojovém vozidle dnes uvažují odborníci z 38. institutu ve variantě dvoudílného kloubového provedení.“ Přední bojový modul může mít kontrolní oddíl se třemi členy posádky ve vysoce chráněné obrněné kapsli. Ve střední části bojového modulu se plánuje umístit věž s instalací elektrotermicko-chemického děla s ovládáním na dálku“

i Schéma kloubového dvouprvkového tanku. / Zdroj obrázku: Army-2020 novinářské podklady

Plánuje se zvýšit účinnost výzbroje tanku pomocí nových sloučenin, ve kterých se zapalování provádí pomocí elektrického výboje. Nové hypersonické střely zničí cíl. Inovativní bude také komplex aktivní ochrany, laserové zařízení pro oslepení nepřítele a generátor elektromagnetických pulsů.

Druhá část by měla pojmout vícepalivový motor s plynovou turbínou, jehož výkon dosahuje 3 tisíc koní. Mezi dalšími zbraněmi na kloubovém tanku lze nalézt klasické kulomety a pozemní a letecké drony určené k průzkumu a hledání min.

i Výzbroj pro kloubový tank má být přelomová. / Zdroj obrázku: Army-2020 novinářské podklady

Pro ochranu tanku budou rovněž použity inovativní technologie. Kromě rezervace hlavního typu tedy koncept počítá s použitím takzvané techniky „transparentního pancíře“. Pokud víme, spočívá v instalaci celého systému senzorů po obvodu obrněného vozidla, který by měl poskytnout posádce tanku nejucelenější informace o všem, co se děje kolem.

Nekonvenční konstrukce tanku je vysvětlena cílem zvýšit palebnou sílu a ochranný potenciál ve srovnání se stávajícími protějšky. To zase způsobí zvýšení celkové hmotnosti stroje. Snížení specifického tlaku na zem je dalším důvodem vzniku dvou dílů v konstrukci tohoto obrněného vozidla. Tato technika se aktivně používá u jiných typů vojenských vozidel, která jsou již v provozu.

i Kloubový design se doposud používal pouze u jiných typů vojenského vybavení. / Zdroj obrázku: Army-2020 novinářské podklady

Stojí za zmínku, že sovětští vojenští inženýři se už kdysi pokusili vytvořit stroj tohoto typu. Například v osmdesátých letech začali tento koncept vyvíjet na základě dvouprvkového terénního vozidla na housenkovém podvozku DT-10 „Vityaz“. A první realizované projekty tanku se dvěma částmi najdete ve Švédsku – UDES XX 20, ale ani tam vývoj nepokročil dál než k prototypu.

i Švédský dvouprvkový tank UDES XX 20. / Zdroj obrázku: Army-2020 novinářské podklady

A tak se ruští vojenští inženýři znovu pokusili o realizaci původní myšlenky. Podle plánů autorů koncepce je plánováno dokončení vývoje v příštích dvou desetiletích a pokud bude tank plně navržen, očekává se jeho uvedení do provozu a předání ruské armádě ve 40. letech 20. století. Vzhledem k tempu vývoje vojenských technologií se by do té doby mělo vozidlo zbavit „dětských nemocí“, které neumožnily dřívější implementaci konceptu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností