Kolik kilometrů můžou auta vydržet a jaká je jejich přibližná životnost? Komplexní odpověď od výrobců

Jak dlouho vydrží běžné automobily? Na kolik kilometrů jsou vyrobeny? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době se většina lidí snaží o svá auta dobře starat. U automobilů je nutná dobře provedená údržba nebo oprava, které vám zajistí větší životnost vašeho vozu. Výrobci se snaží vytvářet nová auta, která vydrží co nejdéle a spolehlivě vás dovezou tam, kam potřebujete, a to za jakýchkoli podmínek.

Kolik kilometrů může auto vydržet?

Průměrný počet kilometrů, které auto najezdí obvykle závisí na několika základních faktorech. Nejdůležitější je pravidelná a kvalitní údržba. Přetahování servisních intervalů a výměn výrazně snižuje životnost auta, která se průměrně pohybuje okolo 200 000 až 300 000 km, vše však záleží na údržbě a kvalitě vozu a rovněž na jeho používání.

iZdroj fotografie: Unsplash

Bavíme se však o čistě průměrné době, která vychází rovněž z čistě městských automobilů, které se netěší příliš dlouhému provozu. Mohou za to i leasingové společnosti, co je po splacení mnohdy nechají vyřadit. Kdo se o vůz stará, může s ním najezdit i mnohem více, někteří se blíží k dosažení hranice 400 až 500 tisíc kilometrů. A samozřejmě jsou i případy, kdy vůz vydržel až dvojnásobný nájezd při minimu oprav (např. stará Škoda Octavia).

Správná údržba

Správnou údržbou můžete prodloužit životnost svého auta dokonce i o několik let. Díky včasné opravě, výměně opotřebených dílů a starostlivosti si pak můžete dopřávat pohodlnou jízdu beze strachu, že se něco pokazí. Nejlepší je pochopitelně koupit nový vůz. Údržba a opravy u nového vozu jsou mnohem snazší než u starého. U staršího auta také nikdy přesně nevíte, jak se k němu choval předchozí majitel a v jakém je přesně stavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výrobci automobilů

Správná a kvalitní výroba hraje v životnosti vozidla důležitou roli – údržba bude k ničemu, pokud nebude automobil spolehlivý už z fabriky. Nejlepší je proto dát na ověřenou kvalitní značku. Pak můžete očekávat, že vám bude auto šlapat jako hodinky celé roky. Většina aut najede v průměru nejméně 200 000 kilometrů, než se začnou projevovat závažnější komplikace.

Obecně se udává, že automobil, který bude jezdit celou dobu jen po městě, nevydrží tolik, jako auto, které bude jezdit delší trasy. Je to z toho důvodu, že když budete jezdit jen po městě, tak často měníte rychlost vozu a také často řadíte. Dochází tedy k většímu opotřebení všech součástí oproti jízdě na větší vzdálenosti, kdy jedete většinu času konstantní rychlostí, a tak méně zatěžujete váš vůz. Životnost svého auta můžete prodloužit také garážováním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články