Kolik váží věci v autě v případě nárazu? Mohou to být i tuny!

                   

Víte, co se děje s vaším tělem i vašimi věcmi v případě čelního nárazu? Vše najednou letí dopředu. Důvodem je to, že věci mají stejnou rychlost, jako jedoucí vozidlo. To však náhle zastaví náraz, zatímco lidská těla a věci v autě nikoliv. Tento stav je spojený také se zvýšením jejich hmotnosti. O kolik? Mnozí jsou z jednotlivých čísel překvapeni.

Lidské tělo jako několikatunový kolos

Kolik váží průměrné lidské tělo ve chvíli, kdy dojde k nárazu v rychlosti 50 kilometrů v hodině? Může to být kolem 2,5 tuny. Je tedy jasné, že takovou váhu sami neudržíte a tak musíte spoléhat na to, že vás zastaví bezpečnostní pásy. V tomto případě je jasně vidět i jejich kvalita, protože udržet 2,5 tuny není nic snadného.

Pozor i na drobnosti

Máte v různých otevřených přihrádkách drobnosti? Tak pozor na nehody, jelikož i ty se mohou změnit na smrtící zbraň. Třeba obyčejná PET lahev s vodou o objemu 1,5 litru bude v době nárazu vážit okolo 60 kilogramů. O hodně těžší však bude i klasický chytrý mobilní telefon. Jeho váha v době nárazu stoupne až na 10 kilogramů. Může vám tak způsobit poměrně těžké zranění.

Rizikem jsou i jiné věci

Máte v autě například deštník, který chcete použít v případě deště? Pokud není v zavazadlovém prostoru, může se změnit ve smrtící zbraň s vahou v rozmezí 10 – 15 kilogramů, podle jeho typu. Ještě horší je to například s vaším notebookem, stejně jako například s kufříkem a jinými věcmi. Toto všechno také patří do zavazadlového prostoru. Mějte na paměti, že hmotnost v tu ránu stoupne zhruba 40x. Takový notebook s vahou kolem 2 kilogramů jich bude mít následně téměř sto. Jen pro porovnání – běžná stavební cihla váží kolem pěti kilogramů. Notebook tak bude vážit jako dvacet cihel dohromady.

Kam s věcmi?

Ptáte se, kam jednotlivé věci raději ukládat? Odpověď je jednoduchá. Je to váš zavazadlový prostor. Pokud je chcete mít po ruce přímo v kabině vozu, snažte se o jejich upevnění. Můžete je dát do běžného kastlíku, stejně jako třeba do loketní opěrky, nebo je lze umístit do kapes ze zadní strany sedadel. Cokoliv bude pouze volně položeno se může stát neřízeným projektilem s opravdu obrovskou silou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články