Kolik životů ve skutečnosti zachraňují bezpečnostní systémy automobilů

                   

V dnešní době je velká spousta nových automobilů vyšších tříd vybavena moderními technologiemi. Ať už se jedná o možnost autonomního řízení auta, možnosti zadávání cíle cesty hlasem či bezpečnostní systémy, mezi něž můžeme zařadit například ty, které kontrolují hladinu alkoholu v krvi řidiče, či monitorují mrtvá místa. Za zmínku také stojí možnosti výměny dat, týkající se bezpečnosti na silnici mezi auty. Tyto systémy nám jsou nápomocny jak v bezpečnosti, tak i v pohodlnosti jízdy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Možná redukce nehod v číslech

O tom, že by tyto moderní technologie zamezili spoustě dopravních nehod, není pochyb. Tuto myšlenku však ještě více podporuje studie, která do této problematiky vnáší přibližná předpokládaná čísla. Tato čísla ukazují, kolik lidských životů lze zachránit při použití konkrétních technologií.

  • Asi 11 800 životů při využití varování o opuštění jízdního pruhu a monitorovacích systémů pro mrtvá místa
  • Více jak 1 500 životů při využití technologie pro výměnu dat mezi jednotlivými vozidly
  • Až 7 400 dalších lidí při použití systému blokujícího řízení po požití alkoholu řidičem

Výsledky této studie jsou opravdu tak zásadní, že dle odborníků by těmito bezpečnostními systémy měla být povinně vybavena všechna nová vozidla. Jestli tomu tak bude, nebo ne, rozhodnou vlády jednotlivých zemí. Nicméně bylo by dobré zlepšit bezpečnost na silnicích pomocí moderních technologií, které jsou již velice pokročilé.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Budoucnost v dopravě

Již v dnešní době je mnoho automobilů, které jsou plně autonomní, což však neznamená, že není potřeba pozornosti řidiče. Ovšem ta by se v dobách budoucích dala zcela vypustit, jelikož by auta komunikovala mezi sebou a řídila se dle algoritmů. Pokud by se na cestě vyskytla překážka, auta by ji byla schopna zaregistrovat, vyhnout se jí a dále sdílet tyto informace ostatním účastníkům provozu, jejichž systém by je zpracoval a přizpůsobil by jim jízdní model.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články