Koncept Mercedes Simplex vzdává poctu vozu, který vznikl už v roce 1901

                   

Když dojde k představení studie nebo konceptu, jedná se ve většina případů o auto, které má naprosto futuristické tvary a prvky. Mercedes na to šel zcela jinak, jelikož jeho koncept odkazuje na historický vůz, který se poprvé objevil v roce 1901. Mluvíme o modelu Mercedes 35 PS, který mnozí považují za průkopníka moderního automobilismu. Stejný názor má také německá automobilka, který na něho chtěla prostřednictvím svého konceptu s názvem Simplex odkázat.

Mercedes 35 PS byl na svou dobu pokrokovým vozem

Jednalo se o skutečný unikát. Auto mělo nízko posazenou karoserii, velký výkon motoru, ale i dominantní přední chladič. Mercedes 35 PS se tak zcela vymykal tomu, co bylo v té době běžné. Dané tvary se v budoucnu staly také předlohou pro řadu závodních vozidel, které trhaly rekordy na okruzích. Bylo jasné, že tento automobil byl na svou domu unikátem. A tak se ho Mercedes rozhodl obnovit.

Představení konceptu Mercedes Simplex

Jde o koncept, který vychází z popsaného historického modelu. A to i jeho designem, který odkazuje na původní tvar karoserie. Nechybí typicky umístěná kola ve větší vzdálenosti od karoserie, dále nechybí otevřená kabina, stejně jako je samozřejmostí charakteristický tvar. Vůz nabídne typický kožený dřevěný volant a jenom několik ovládacích prvků.

Jelikož je Mercedes Simplex konceptem z roku 2019, na autě nechybí moderní prvky. Například maska chladiče je velkým displejem, na kterém se mohou zobrazovat různé informace. Barvy jsou voleny spíše nadčasově, než aby odkazovaly k minulosti. Mercedes zapracoval i na tom, aby jeho koncept nabídl špičkovou aerodynamiku, čehož docílil jak tvarem, tak tvrdými povrchy, nebo úzkou karoserií.

Mercedes ukázal, že minulost je důležitá

Že by snad automobilka někdy chtěla svůj koncept Mercedes Simplex přetvořit na sériový vůz, tomu moc nevěříme. Spíše šlo o zajímavou ukázku toho, jak netradičně může vypadat pocta minulosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články