Koncern FCA musí zaplatit pokutu 40 milionů. Lhal o svých prodejích

                   

Koncern FCA patří mezi nejznámější a také největší aktuální výrobce automobilů. Patří sem hned 11 automobilek, a tak se očekává, že takoví gigant nebude mít potřebu lhát o tom, kolik svých vozů ve skutečnosti prodá a jaký je jeho zisk. Jak se ale ukázalo, opak je pravdou a koncern si kvůli tomu vysloužil celkem nemalou pokutu, kterou bude muset zaplatit.

Pokuta ve výši 40 milionů dolarů

Pokuta rozhodně není nijak malá, jelikož činí celých 40 milionů amerických dolarů. Ta jí byla naúčtována ze strany komise pro cenné papíry, která ji obvinila z přímých podvodů, které trvaly hned několik let. Podle zprávy si koncern FCA záměrnou úpravou řady informací zlepšoval své jméno a také pozici. Pokud vezmeme v potaz, že do FCA spadají automobilky Alfa Romeo, Fiat, Ferrari, Maserati, Lancia, Abarth, Dodge, Chrysler, Jeep, Ram a SRT, tak se falešnými informacemi zlepšoval obraz kždý z nich.

Umělé navyšování prodejů

Podvody ze strany FCA probíhaly v letech 2012–2016. Během této doby koncern pravidelně publikoval zprávy, které si značně přikrášlil. A to, jak s cílem zaujmout další zákazníky kteří by zvolili koncenr, kterému se daří, tak i s cílem ovlivnit potenciální investory, kteří by chtěli do koncernu nebo jednotlivých automobilek přinést peníze, které by byly použity na další vývoj.

Šokující na tomto podvodu bylo to, že FCA nutilo zlepšovat výsledky samotné prodejce. Tedy dealery, kteří následně museli posílat upravené zprávy vedení, a to následná upravená fakta použilo do své celkové zprávy.

Pokuta zasadí image společnosti velkou ránu

Pokuta 40 milionů není pro koncern FCA až tak velká. Mnohem větší následky může mít provalení této kauzy. Mnoho potenciálních i stálých zákazníků se od ní jistě odvrátí, jelikož nebudou chtít mít doma auto od někoho, kdo dlouhé roky podváděl proto, aby si zlepšoval svůj obraz a své jméno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články