Kdy nastane obří zlevnění PHM: Končí palivový kmotr v Česku, ale co to změní pro řidiče?

Mediálně propírané kauzy šéfa jedné z největších petrochemických skupin v Čechách donutily vládu jednat. A zdá se, že nezůstane na kameni kámen. Možná ani v cenách PHM.

i Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Energeticko-petrochemická společnost ORLEN, provozující v Čechách rozsáhlou síť čepacích stanic svolala na 6. února t.r. mimořádnou valnou hromadu. Na programu schůze je mimo jiné rozhodnutí akcionářů o prodeji 100 procent polských zásobníků plynu společnosti Gaz-System a o nabytí akcií Polské plynárenské společnosti. Polský premiér Donald Tusk během svého vystoupení krátce po svém jmenování oznámil, že jedním z prvních úkolů ministra pro státní majetek Boryse Budky bude obnovení „elementární slušnosti“ v řízení státních podniků. Co přesně to znamená?

Kmotr „Don Orleone“ to má, zdá se, spočítané. Po všech stránkách

Přestože přímo na programu není bod týkající se odvolání představenstva a dozorčí rady, polská média spekulují, že by k tomu dojít mohlo. Existuje možnost, že jeden z nejvlivnějších Poláků, Daniel Obajtek, přezdívaný Kmotr „Don Orleone“ podle kultovní mafiánské ságy, který byl v minulosti zmíněný jako možný ministerský předseda, by mohl ztratit své místo v radě. Polská média si ho v roce 2023 „vzala důkladně na paškál“ a je podle nich velmi pravděpodobné, že skončí ve vedení společnosti ORLEN.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na začátku roku 2021 se v polských médiích začala objevovat zpráva o rapidním zbohatnutí a rostoucím vlivu šéfa největší a nejziskovější společnosti v Polsku. Daniel Obajtek, který byl do funkce dosazen vládnoucí stranou Právo a spravedlnost v roce 2018, se údajně zapojil do nákupu luxusních nemovitostí a obsazení vysokých funkcí ve státní správě a podnicích svým známým. Ne že by nám Čechům tato obvinění byla zcela neznámá. Aspoň je vidět, že korupce a zneužívání moci na vysokých postech vypadá v zásadě všude stejně.

Z bývalé účetní šéfka megafirmy. Tak trochu český scénář

Skandál vyvolal především článek, který byl zveřejněn na konci února 2021 v deníku Gazeta Wyborcza. Komentář se zaměřoval nejen na vzestup bývalého starosty města Pcim, ale také na lidi spojené s Obajtkem. Jedním z příkladů byla Zofia Maria Paryła, bývalá účetní v Pcimi, která se stala šéfkou druhého ropného podniku Grupa Lotos. Tato informace byla zvláště citlivá, protože společnosti PKN ORLEN a Grupa Lotos, podporované konzervativní vládou, připravovaly fúzi, která by vytvořila faktický monopol v polském ropném průmyslu.

Putin je zabiják nafty v Evropě: Největší noční můra českých řidičů se stává realitou. Budou diesely definitivně „na odpis?“

V polovině března 2021 byl zveřejněn další článek v Gazeta Wyborcza, který upozornil na podezřelý nákup luxusního bytu v Varšavě. Daniel Obajtek získal toto apartmá se slevou 900 tisíc zlotých (zhruba 5 milionů korun) od developerské firmy Profbud Group. Společnost PKN Orlen, ve které Obajtek působí jako šéf, následně vydala prohlášení, ve kterém obvinila deník Gazeta Wyborcza z manipulace a šíření lží. Samotný developer Profbud také zpochybnil tvrzení o neobvyklých podmínkách při nákupu luxusního apartmánu.

Scénářů je několik, všechny ale končí zhruba stejně

Co se bude dít dál? Možností je několik. První scénář je, že Daniel Obajtek odstoupí sám a to brzy. Nový šéf ministerstva pro státní majetek Borys Budka naznačil, že očekává, že Obajtek brzy podá demisi. Samotný Obajtek odchod ostatně naznačoval také. Dalším z možných scénářů pak je, že ministr Budka Obajtka odvolá sám a jmenuje nového předsedu. Podle polského zákoníku obchodních společností existují v akciových společnostech tři důležité orgány:

  • představenstvo, které zastupuje společnost a řídí její záležitosti
  • dozorčí rada, která dohlíží na činnost společnosti, včetně jmenování a odvolávání představenstva, pokud stanovy společnosti nestanoví jinak;
  • a valná hromada, která mimo jiné jmenuje členy dozorčí rady a odvolává členy představenstva. Nejdůležitější rozhodnutí v akciových společnostech tedy zpravidla přijímá valná hromada.

Ceny benzínu 2024: Experti odhalili chmurné vyhlídky pro české motoristy. Upřímný rozhovor s odborníkem

Změní se ceny PHM v souvislosti se změnami u klíčového hráče na trhu?

Změna předsedy společnosti může ovlivnit ceny této společnosti ve finančním trhu. Například pokud nový předseda společnosti přináší novou vizi, strategii nebo řídicí přístup, který je vnímán jako pozitivní, investoři mohou reagovat na tuto změnu pozitivně, a to se může projevit růstem ceny akcií společnosti. Naopak, pokud nový předseda přináší nejistotu nebo narušuje důvěru investorů, může to vést k poklesu cen akcií společnosti.

iZdroj fotografie: PKN Orlen

Vzhledem k tomu, že na stole tedy zatím nejsou žádná jiná jména, je brzo dělat závěry o tom, zda bude benzín levnější, nebo dražší. Jisté však je, že jednu z největších sítí čerpacích stanic v Česku čekají veliké personální změny. Jaké přesně to budou a jak se celá situace propíše do cen paliv u nás se dozvíme až v únoru. A budeme vás o tom informovat. Mimochodem, jak se vám tankuje u nyní již bývalé Benziny, nyní Orlenu? Dejte nám vědět svůj názor do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak vnímáte současné ceny PHM v Čechách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články