Ceny benzínu 2024: Experti odhalili chmurné vyhlídky pro české motoristy. Upřímný rozhovor s odborníkem

Ceny paliv jsou věrným odrazem dnešní, mimořádně nestálé doby. Válečné konflikty spolu s inflací a složitou hospodářskou situací nenabídnou příliš jistot ani v roce 2024.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny pohonných hmot v Česku stále klesají a dosáhly nového minima. Za poslední měsíc se cena benzínu Natural 95 snížila na průměrných 37,48 Kč/l. Litr nafty je nyní v průměru prodáván za 37,63 Kč/l. Tyto informace pocházejí ze společnosti CCS, která sleduje vývoj cen. Benzín je tak nejlevnější od července a diesel od srpna. To je situace, která by za jiných okolností byla důvodem k oslavám, za těch dnešních je však slavit zřejmě předčasné. Pojďme se na cenovky na stojanech podívat společně.

Ceny padají dolů, prognóza je ale nejistá

Neoddiskutovatelným faktem zůstává, že od začátku října dochází k poklesu cen paliv, přičemž čtyři měsíce předtím docházelo k jejich zdražování. S ohledem na nejistou situaci na Blízkém východě však není vyloučen obrat na opačnou stranu, tedy ke zdražování. V porovnání k loňskému roku je benzin nyní o zhruba dvě koruny levnější, zatímco cena nafty byla na konci listopadu loňského roku o více než tři koruny vyšší, než je nyní. Situace se potom, jak už v českých zemích bývá zvykem, liší také podle regionů.

Tato auta si nevezmou více než 1,5 litru benzínu na 100 km: Zde je seznam 10 nejprodávanějších v ČR. Které se vám líbí?

Řidiči v Jihočeském kraji mají momentálně paliva nejlevnější. Litr benzinu stojí v průměru 36,83 Kč. Naftu zde lze pořídit průměrně za 37,04 Kč za litr. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 39,29 Kč. Nafta je pak v hlavním městě za 39,32 Kč za litr. Podle odborníků se očekává, že pokles cen paliv bude pokračovat i v následujících dnech. Analytik Purple Trading, Petr Lajsek, navíc uvádí, že toto zlevňování by se mohlo ještě více zrychlit, protože by se mohly postupně promítat korekce na ropném trhu.

„Obavy z konfliktu na Blízkém východě vystřídaly obavy o zdraví globální ekonomiky. V hlavních ekonomikách totiž oslabuje průmysl a vysoké úrokové sazby budou centrální banky držet asi po delší dobu. To by mohlo snížit poptávku po ropě,“ vysvětlil Lajsek.

Poptávka po topných olejích zvyšuje cenu nafty v zimě

Podle analytika XTB, Jiřího Tylečka, se projevil pozitivní vliv stabilizace cen ropy a velkoobchodních cen paliv na ceny pohonných hmot. Také upozornil, že roli hrála i stabilizace české koruny v říjnu. Podle Tylečka je také důvodem pomalejšího poklesu ceny nafty předpokládaný nárůst poptávky po topných olejích, které se vyrábějí podobným procesem jako nafta. A jejichž spotřeba je v následujících měsících logicky větší, notabene když vidíme, že letošní zima zatím (pro mnohé překvapivě) naplňuje kdysi obvyklý sněhový a mrazivý zimní kolorit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyleček také upozorňuje, že nedávný nárůst marží rafinérií by mohl oslabit zlevňování benzinu. Jaroslav Ton, šéf společnosti 4Trans, očekává obdobný vývoj cen nafty a upozorňuje, že v porovnání s okolními zeměmi je od jara nafta v Česku druhá nejlevnější. V meziročním srovnání jsou pohonné hmoty nyní výrazně levnější. Před rokem platili řidiči za benzín o 3,46 koruny více, za naftu o 7,61 koruny více.

Putin je zabiják nafty v Evropě: Největší noční můra českých řidičů se stává realitou. Budou diesely definitivně „na odpis?“

Jinými slovy: aktuální situace na trhu paliv je pro české motoristy rozhodně příznivější, než tomu bylo vloni. Oba nejbližší aktivní válečné konflikty však neustále hrozí opačným trendem, kdy by ceny mohly opět začít růst. Podobně nejistá situace je i u hlavních producentů v arabských zemích, které velmi pečlivě sledují válku mezi Státem Izrael a hnutím Hamás. A u nichž není možné nikdy zcela spolehlivě předvídat, jak zareagují.

Můžeme tak jen doufat, že to celé nakonec dopadne dobře. A ceny paliv nevyletí opět vzhůru. Jak to tipujete vy, udrží se benzín a nafta na dnešních příznivých cenách, nebo půjdou nahoru? Nebo dokonce ještě dolů? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak vidíte ceny paliv v roce 2024? Zlevní, nebo zdraží?

Zdroj: CCS
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články