Policejní BMW zmizí ze silnic. Automobilka už nebude další služební vozy VB dodávat

Policie nařídila, aby policisté ve službě nepoužívali BMW k pronásledování ve vysokých rychlostech. BMW jako dodavatel končí.

i Zdroj fotografie: BMW
                   

V České republice disponuje Policie od minulého roku novou flotilou služebních BMW řady 5. Podle dostupných informací bylo dodáno pět automobilů v civilním provedení a pět v typických policejních barvách. Jde o verze BMW 540i xDrive Touring o výkonu 333 koní. V komerčním provedení slouží vozy pro Policii ČR Karlovarského kraje, Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje po jednom vozidle a dvě jsou nasazena pro Speciální oddělení dohledu.

BMW řady 5 už u nás hlídkuje v několika krajích

V policejním provedení pak BMW fungují u KŘP Jihomoravského, Středočeského kraje, Plzeňského kraje, Ústeckého a Královéhradeckého kraje. Kromě automobilů převzala na konci minulého roku Policie ČR také třicet motocyklů značky BMW. V našich končinách zdá se vše funguje tak, jak má. Naopak BMW již nebude dodávat vozy policejním složkám ve Velké Británii, což dělalo dlouho řadu let.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Zastoupení na Park Lane v Mayfair bude restrukturalizováno, včetně mezinárodní a speciální prodejní divize, která byla historicky zodpovědná za prodej speciálních vozidel. Podle dostupných zdrojů má jít o reakci na přetrvávající dodavatelské problémy, včetně globálního nedostatku polovodičů. Podle prohlášení BMW UK se prý značka na tamním trhu bude v rámci vysoké poptávky zaměřovat na maloobchodní a firemní zákazníky.

Velká Británie po letech služby už policejní BMW nechce

U nás nic takového neplatí, jak bylo uvedeno výše, my se jako řidiči můžeme „těšit“ na víc a víc policejních bavoráků. Informace o ukončení spolupráce britské policie a mnichovské značky přichází asi rok poté, co policejní síly ve Velké Británii obdržely pokyn, aby nepoužívaly hlídkové vozy BMW vybavené motorem N57 k vysokorychlostnímu pronásledování.

iZdroj fotografie: Policie UK

Před dvěma lety byla závada na motoru N57 spojena s tragickou smrtí policisty Nicholase Dumphreyse. Ten jel po silnici M6, reagoval na tísňové volání, když mu v hlídkovém voze selhal motor. Unikající olej se dostal pod kola a to způsobilo, že jeho automobil sjel ze silnice. V roce 2022 bylo při vyšetřování smrtelné nehody zjištěno, že vadné ložisko klikového hřídele prorazilo olejovou vanu motoru.

BMW se drží verze viny policie, u civilních aut prý nic nehrozí

Tím se olej dostal na vozovku a způsobil požár v motorovém prostoru. Podle magazínu Car je BMW přesvědčeno a trvá na tom, že se chyba netýká civilních automobilů. Že jde o specifikum, jakým policie provozuje vozidla. Tedy že věc je podmíněna tím, jak policisté řídí, jak vyvolávají pro automobil mechanicky náročné situace.

Pokud jde o českou policii, tak ta na vozidla značky BMW stále spoléhá. Měla v nasazení unikátní supersport BMW i8, byť jej nakoenc dost rychle zničila. Známé je použití kompaktních modelů i3, to je ten sympstický hatchback na fotce. A nadále na BMW spoléhat bude. Prvních deset pětkových bavoráků už je nasazeno ve službě a bude je následovat postupně dalších šedesát.

Co si o BMW u policie myslíte vy?

Zdroj: Car, Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články