Konec CB vysílaček v Německu se blíží. Použití bude možné za této podmínky

                   

CB vysílačky známe hlavně z kamionů. Řidiči díky nim vzájemně komunikují. Zdraví se, dávají si různé tipy, ale také se upozorňují na různé problémy, nebo na policejní hlídky na cestách. A to jsou důvody, proč CB vysílačky má i řada lidí ve svém osobním voze. Pokud s ním však zavítáte do sousedního Německa, může vás to vyjít pěkně draho.

Konec CB vysílaček?

Němci totiž inovují pravidla silničního provozu, kam se řadí také používání CB vysílačky. Problém není samo o sobě to, že ji máte a že ji používáte, třeba k informování o policejní hlídce a měření rychlosti. Hlavním problémem je to, jak ji používáte. Pokud se rozhodnete vysílačkou komunikovat, musíte ji vzít samozřejmě do ruky. A to je problém, který bude už za měsíc německé policii vadit.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nutno dodat, že držení vysílačky během jízdy bylo v předpisech zahrnuto již v roce 2017. Podobně jako třeba držení mobilního telefonu, tabletu nebo podobného zařízení. Na CB vysílačky však byla uplatněna přechodná výjimka. A toto období již za pár týdnů skončí.

Hrozí vysoké pokuty

Toto přechodné období, kdy bylo možné CB vysílačku v Německu na rozdíl třeba od mobilu klasicky používat, končí tento měsíc. Od 1 července už bude držení vysílačky stejný problém, jako byste telefonovali svým mobilním telefonem. V případě že vás hlídka odhalí, je třeba počítat s nemalou pokutou. Ta se má pohybovat v rozmezí 100 – 200 eur. A týkat se bude jak profesionálních řidičů v kamionech, tak i řidičů jedoucích v osobních vozech, které jsou vybaveny CB vysílačkou.

A mohou tu být i sankce tvrdší. Pokud se prokáže, že používání vysílačky vedlo k tomu, že řidič způsobil nehodu, musí počítat také s tím, že mu může být odebrán i řidičský průkaz, a to na dobu jednoho měsíce.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Jak vyhovět zákonu?

Samotná CB stanice zakázaná nebude. Její použití bude i nadále možné. Ale za předpokladu, že řidič nebude vysílačku držet v ruce. Nabízí se tedy možnost, že bude pouze poslouchat, nabízí se možnost, že bude mluvit pouze při stání, nebo možnost že svou vysílačku doplní některou z nabízených handsfree sad, které lze instalovat právě na tento druh zařízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články