Kontrola auta před dovolenou: Na co bychom neměli zapomenout

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Letošní rok je ve znamení dovolených autem, proto bychom neměli zapomenout na řádnou kontrolu vozu před cestou. Tím spíše, že auto musí do jižních destinací zvládnout i několik stovek kilometrů, nezřídka atakuje tisícovku kilometrů během několika hodin ve vysokých teplotách s plným zatížením. Na takový zápřah musí být vůz řádně připravený, podcenit kontrolu nebo vyjet se závadou se nevyplácí. Náklady na odtah nebo opravy v zahraničí jsou totiž několikanásobně vyšší. Co by se tedy mělo před cestou kontrolovat?

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

1.     Pneumatiky a rezerva

Začněte pneumatikami, kde zkontrolujte jejich stav, hloubku běhounu a opotřebení. Podle evropských norem musí mít vzorek hloubku 1,6 mm po celém obvodu pneumatiky, nezapomeňte tedy změřit hloubku na vnitřním i vnějším obvodu. Dále zkontrolujte tlak v pneumatikách, podle různých statistik až 70 % řidičů jezdí na podhuštěných, což zhoršuje ovladatelnost vozu, ale také přináší vyšší spotřebu. Na dovolenou si nezapomeňte připravit také rezervu, i náhradní kolo nafoukněte před uložením do auta.

2.     Provozní kapaliny

Před cestou nezapomeňte zkontrolovat stav provozních tekutin. Doplňte olej, chladicí i brzdovou kapalinu. Pro jistotu přibalte jednu litrovou láhev oleje s sebou, nezapomeňte si vzít také destilovanou vodu do ostřikovačů a chladiče. V horkém prostředí se vám to bude hodit.

3.     Brzdy a tlumiče

Nechte si v autoservisu zkontrolovat nejen brzdovou kapalinu, ale také celou brzdovou soustavu včetně kotoučů. Je možné, že brzdy budou potřebovat odvzdušnit. Kromě brzd nechte zkontrolovat také tlumiče.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

4.     Světla

V rámci povinné výbavy byste neměli zapomenout na náhradní žárovky, zkontrolujte stav svícení, a hlavně nastavení výšky a intenzity světlometů.

5.     Baterie

Rozhodně neopomeňte zkontrolovat baterii, při cestách na dovolenou bývá vybitá baterie nebo špatné elektrické rozvody častým problémem.

6.     Čelní sklo a stěrače

Poškozené čelní sklo? S takovou závadou se rozhodně na cesty nepouštějte, protože technický stav neodpovídá požadavkům. Při kontrole nevynechte ani stěrače, případně vyměňte stírací gumy za nové.

7.     Doplňte povinnou výbavu

Před cestou po Česku i do zahraničí věnujte pozornost povinné výbavě. U lékárničky zkontrolujte datum použitelnosti. Kromě toho mezi povinnou výbavu patří i náhradní pojistky nebo žárovky, samozřejmě reflexní vesta nebo výstražný trojúhelník. Před cestou do ostatních evropských zemí si zjistěte, co je ještě potřeba, někde je totiž nutností hasicí přístroj nebo reflexní vesty pro všechny členy posádky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články