Tyto části auta potřebují pravidelnou kontrolu a servis. V opačném případě hrozí vysoké poškození brzd

Mnoha řidičů zajímá, jak na správně fungující brzdy bez vad a poškození. Pravidelně kontrolujte a servisujte tyto části vašeho vozidla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý řidič by si měl být před jízdou vždy jistý, že je jeho automobil v pořádku a nehrozí mu na cestě žádný problém. Ten by totiž mimo poškození vozu mohl vést také k bezprostřednímu ohrožení osob v autě, ale i jiných účastníků jízdního provozu. Kromě běžně viditelných části je však potřeba kontrolovat i ty uvnitř automobilu a vyvarovat se tak jejich vadám. Které součásti tedy kontrolovat a pravidelně měnit pro správnou funkci a údržbu brzd?

Brzdové destičky jsou základ

Brzdové destičky slouží k okamžitému a účinnému zpomalení nebo úplnému zastavení vozidla v situacích, kdy je tento úkon potřeba. Každé kolo je samostatně brzděno pomocí dvou destiček, jež jsou umístěny ve třmenu a přitlačeny na brzdící kotouč. Třmen zajišťuje jejich správné stažení, které vede k brzdnému účinku. Všechny tyto součástky tedy musí být vždy v dokonalém stavu, jenž zajišťuje, že auto zastaví tehdy, kdy má, a to bez jakýchkoliv komplikací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Destičky jsou cíleně vyrobeny z měkčího materiálu než kotouče. A to proto, aby byly opotřebeny rychleji než kotouče samotné. Jejich výměna by tedy měla být pravidelná, a to vždy tehdy, až je jedna z desek „vyježděná“ – tedy oproti té druhé podstatně zbroušená. K tomuto opotřebení dochází zhruba po 150 000 odjetých km. Podstatně více však záleží i na stylu jízdy a dalších faktorech.

Kotouč jako srdce brzd

Kromě destiček je velmi důležitou součástí brzd také brzdový kotouč, který se točí zároveň s kolem, a to dle potřeby zpomaluje. Současně s výměnou brzdových destiček se tedy doporučuje provádět také výměna kotoučů. Je tomu tak proto, aby nedošlo k situaci, že nové destičky přežijí životnost této původní součástky, a dojde tak k selhání brzd v jízdním provozu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepodceňujte brzdové hadičky

Další důležitou součástí brzd jsou také brzdové hadičky. Ty slouží k okamžité dopravě brzdové kapaliny až do třmene, kde pístek pomocí nich stlačuje destičky. Jedná se o pryžové hadičky s vnitřním kovovým opletením. Ačkoliv jsou speciálně navrženy pro odolávání vysokým tlakům, při zestárnutí a popraskání pryže je tato schopnost značně omezená.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je proto velmi důležité tyto části pravidelně kontrolovat a měnit, aby nedošlo k úplnému prasknutí, které by opět vedlo k selhání brzd. Z tohoto důvodu jsou tyto součástky velmi přísně kontrolovány při technické prohlídce vozu STK. Nejedná se však o drahé položky a šetření se v tomto směru opravdu nevyplácí.

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články