Tyto části auta potřebují pravidelnou kontrolu a servis. V opačném případě hrozí vysoké poškození brzd

Mnoha řidičů zajímá, jak na správně fungující brzdy bez vad a poškození. Pravidelně kontrolujte a servisujte tyto části vašeho vozidla.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý řidič by si měl být před jízdou vždy jistý, že je jeho automobil v pořádku a nehrozí mu na cestě žádný problém. Ten by totiž mimo poškození vozu mohl vést také k bezprostřednímu ohrožení osob v autě, ale i jiných účastníků jízdního provozu. Kromě běžně viditelných části je však potřeba kontrolovat i ty uvnitř automobilu a vyvarovat se tak jejich vadám. Které součásti tedy kontrolovat a pravidelně měnit pro správnou funkci a údržbu brzd?
Brzdové destičky jsou základ

Brzdové destičky slouží k okamžitému a účinnému zpomalení nebo úplnému zastavení vozidla v situacích, kdy je tento úkon potřeba. Každé kolo je samostatně brzděno pomocí dvou destiček, jež jsou umístěny ve třmenu a přitlačeny na brzdící kotouč. Třmen zajišťuje jejich správné stažení, které vede k brzdnému účinku. Všechny tyto součástky tedy musí být vždy v dokonalém stavu, jenž zajišťuje, že auto zastaví tehdy, kdy má, a to bez jakýchkoliv komplikací.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Destičky jsou cíleně vyrobeny z měkčího materiálu než kotouče. A to proto, aby byly opotřebeny rychleji než kotouče samotné. Jejich výměna by tedy měla být pravidelná, a to vždy tehdy, až je jedna z desek „vyježděná“ – tedy oproti té druhé podstatně zbroušená. K tomuto opotřebení dochází zhruba po 150 000 odjetých km. Podstatně více však záleží i na stylu jízdy a dalších faktorech.

Kotouč jako srdce brzd

Kromě destiček je velmi důležitou součástí brzd také brzdový kotouč, který se točí zároveň s kolem, a to dle potřeby zpomaluje. Současně s výměnou brzdových destiček se tedy doporučuje provádět také výměna kotoučů. Je tomu tak proto, aby nedošlo k situaci, že nové destičky přežijí životnost této původní součástky, a dojde tak k selhání brzd v jízdním provozu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepodceňujte brzdové hadičky

Další důležitou součástí brzd jsou také brzdové hadičky. Ty slouží k okamžité dopravě brzdové kapaliny až do třmene, kde pístek pomocí nich stlačuje destičky. Jedná se o pryžové hadičky s vnitřním kovovým opletením. Ačkoliv jsou speciálně navrženy pro odolávání vysokým tlakům, při zestárnutí a popraskání pryže je tato schopnost značně omezená.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Je proto velmi důležité tyto části pravidelně kontrolovat a měnit, aby nedošlo k úplnému prasknutí, které by opět vedlo k selhání brzd. Z tohoto důvodu jsou tyto součástky velmi přísně kontrolovány při technické prohlídce vozu STK. Nejedná se však o drahé položky a šetření se v tomto směru opravdu nevyplácí.

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 487 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Osudové chyby Němců při vylodění v Normandii mohly změnit historii. Zmatek ve velení a brilantní zpravodajská hra spojenců hrály klíčovou roli
Události247.cz
Herečka Johanssonová žaluje společnost Disney kvůli Black Widow. Požaduje astronomickou částku
VědaŽivě.cz
Kdy nám dojde ropa? Dopad bude tvrdší, než si vůbec dokážeme představit. Změní se chod celého světa
adbz.cz
Unikátní průhledné sukulenty zvládne pěstovat i naprostý lenoch. Vypadají jako křišťálové šperky a jsou absolutně nenáročné