Kontroly tachometrů v provozu přinášejí výsledky. Největší hříšník měl o 300 000 km méně

                   

Od prvního ledna mají policisté v sousedním Polsku novou povinnost i pravomoc. Při policejní kontrole zapíší i stav tachometru. Ten se ihned porovná s centrální databází. Cílem této pravomoci je zefektivnit boj proti stáčení kilometrů. První týden ledna ukazuje, že to byl správný krok.

Hrozí až 5 let vězení

Zatímco u nás jsou postihy za stáčení kilometrů spíše menší, tak v sousedním Polsku je tomu jinak. V případě prokázání viny může hrozit konkrétnímu majiteli vozu, nebo tomu kdo tachometr stočil až 5 let vězení. Přesto se najdou tací, kteří toto riskují. A řadu z nich se povedlo snadno odhalit už při namátkových kontrolách. A největší hříšník překvapil i zkušené policisty.

Hříšníků je více, než se čekalo

Policie stav tachometru nejenom zaeviduje, ale také ho porovná s předchozí hodnotou v centrální databázi. Pokud je při kontrole stav najetých kilometrů nižší, má řidič co vysvětlovat. A že jich za první týden ledna bylo. Příkladem je řidič Peugeotu v Krakově, který měl stočený tachometr o 46 000 kilometrů. Činili se také policisté v okolí polské Opole. Zde zastavili kamion se stočeným tachometrem o 10 000 kilometrů, nebo majitele Škodovky, kterému údaj neseděl o celých 185 500 kilometrů. Zajímavý údaj na tachometru měl i řidič BMW zastavený nedaleko města Zduńska Wola. Tomu stav neseděl o 235 000 km. Zdá se vám to hodně? Stále ještě nejde o rekordmana.

Rekordman měl stočený tachometr o 320 000 kilometrů

Největším rekordmanem se však stal řidič chycený v severovýchodním Polsku, u města Suwałki. Zajímavostí bylo, že byl zastaven jenom kvůli zneužití mlhovek – měl je zapnuté, když nebylo potřeba. Dost možná by to bylo vyřešeno nějak lidsky, pokud by se policista nepodíval na stav tachometru. V tu chvíli měl 52letý řidič Volkswagenu co vysvětlovat, protože stav zjištěný při policejní kontrole ukazoval o 320 000 kilometrů méně, než byl poslední evidovaný údaj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva