Kontroverzní dopravní nehoda na videu: Tři auta a tři možní pachatelé. Kdo je viníkem?

Takovou nehodu jsme tu ještě neměli. Dokážete podle přiloženého videa určit, kdo je vlastně jejím viníkem?

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Tři auta, tři řidiči a tři přestupky. Neuváženého chování všech tří osob vyústilo v dopravní nehodu a je otázkou, kdo je viníkem. Podle videa by se mohlo zdát, že to je řidič francouzského sedanu. Ovšem podrobnější studium celé kolize může přinést jiný verdikt, bez viny nejsou ani řidiči ostatních dvou aut. Tak kdo je tedy viníkem a bude potrestán?

Ujet z místa nehody znamená v podstatě přiznat vinu

Záznam zachycuje, jak vůz taxi jede uličkou kolem parkoviště s příčným stáním. Ve chvíli, kdy taxikář míjí automobil značky Renault, který parkuje na druhé straně silnice, částečně na chodníku, v protisměru se objeví Peugeot 607. Jeho řidič jej nasměruje do mezery mezi taxi a Renault. Ta je příliš úzká a dojde k vzájemnému kontaktu. Řidič Peugeotu 607 pokračuje dál a ujíždí z místa nehody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zde začíná zmiňovaná kontroverze. Chybu udělal taxikář tím, že jel v protisměru. Jeho automobil zasahoval do druhého pruhu, omezil řidiče Peugeotu 607. Jeho vina je zřejmá. Řidič Renaultu Clio také chyboval. Policie by jednoznačně přišla s verdiktem, že hatchback stojí tam, kde nemá. Parkuje na chodníku, omezuje část silnice, tady jde o jednoznačné pochybení řidiče. Tak proč se zdá, že je viníkem řidič Peugeotu?

Povinnost při nehodě? Označit ji a poskytnout pomoc

Zákon mluví jasně, i když video je z polské silnice, je třeba vědět co dělat v takovém případě u nás. Řidič je v případě dopravní nehody povinen zastavit a poskytnout první pomoc, pokud je potřeba a na místě jsou zranění. Dále platí povinnost zabezpečit místo nehody proti zranění a označit je, většinou výstražným trojúhelníkem. A pak začít spolupracovat s ostatními účastníky nehody ohledně výměny údajů, popřípadě s přivolanou policií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Povinnost je ukotvená v zákoně, nejedná se o nějaký dobrovolný přístup. Za porušení výše uvedených povinností platí poměrně tvrdé sankce. Za nedovolené opuštění místa nehody hrozí pokuty do výše 5 000 Kč. V případě přestupku může být řidiči za ujetí z místa nehody uloženo sedm trestných bodů. Při opakování prohřešku pak dojde na odnětí řidičského průkazu až na šest měsíců.

Za ujetí z místa nehody do vězení

Neposkytnutí pomoci, to už je mnohem závažnější přešlap, jedná se o trestný čin. A dopustí se ho ten, kdo neposkytne při dopravní nehodě, na které měl účast, zraněné osobě potřebnou pomoc. Musí samozřejmě hledět na své zdraví a své bezpečí. Není nutné, aby člověk bez zdravotnických zkušeností sám od sebe zkoušel pokročilé techniky polní chirurgie. Základem je vzít telefon, vytočit číslo záchranné služby a nechat se instruovat operátorem. Trestem za porušení může být odnětí svobody až na pět let.

Ohledně řidiče Peugeotu 607 lze jen spekulovat, proč nezastavil, zda byl pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, zda auto nebylo kradené. Tím, že by zastavil, by splnil svou povinnost, navíc by pravděpodobně nebyl označen za viníka. Tím, že řidič Peugeotu z místa nehody ujel, zcela zbytečně zahodil šanci vyváznout z celé situace bez tretu a naopak na sebe vzal téměř všechnu vinu. Navíc řidič taxi může tvrdit, že byl při nehodě zraněn a nebyla mu poskytnuta první pomoc, s dobrým lékařským posudkem se může dožadovat odškodnění. 

Kdo je viníkem podle vás?

Zdroj: STOP PIRAT
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články