Řidič si koupil na čínském webu maják a hrál si na policii. Video ukazuje riskantní zábavu, která ho dostala před soud

Koupit si policejní modré majáky může kžadý řidič. Nasadit a jezdit s nimi smí však pouze policie.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Napadlo to určitě každého řidiče, zejména při pomalém poskakování v koloně. Mít tak policejní maják. Zapnout ho a jezdit po ulicích bez omezení. Občas se najde někdo, kdo si maják koupí, to není problém. Problémem je, když ho někdo nainstaluje do auta, zapne a vyjede na veřejné komunikace. Tak jako motorista z polského Lublinu, který si na čínském webu koupil maják a rozhodl se hrát si na policejní auto.

Jezdit s policejním majákem může jen a pouze policie

Jeho neuvážený krok ho dostal do právních potíží, když byl identifikován a postaven před soud za své jednání. V Polsku je veřejný provoz řízen přísnými předpisy, aby se zajistila bezpečnost na silnicích a vytvořily podmínky pro plynulý provoz. Podle článku 96a polského silničního zákona je zakázáno provádět některé akce, které by mohly narušit provoz nebo napodobovat úřady.

11letý kluk ukradl matce auto a 15 minut ujížděl policistům. Důvod vás pobaví

V § 1 se říká jasně, že kdo má bez oprávnění ve svém vozidle zařízení tvořící povinnou výbavu zásahového vozidla v provozu, vysílající světelné signály v podobě modrých nebo červených zábleskových světel nebo zvukový signál s proměnným tónem, jakož i prvky značení ve formě nápisů, podléhá sankci. Dále v § 2 čteme, že kdo bez oprávnění použije ve vozidle světelné signály v podobě modrých nebo červených zábleskových světel nebo zvukového signálu s proměnným tónem, bude potrestán trestem odnětí svobody až na 14 dnů, resp. pokutou.

To ještě není všechno – § 3 říká, že zařízení nebo prvky značení uvedené v § 1 a 2 podléhají propadnutí, i když nejsou majetkem pachatele. Mladík si zjevně neuvědomil závažnost svého nápadu a jeho realizace. Na svůj automobil Audi umístil za přední sklo světelné zařízení ve stylu policejního vozidla. To vydávalo světelné signály v podobě modrých a červených záblesků.

Kdo si „hraje na policajty“, bez diskuze porušuje zákon

Chování mladíka v autě s majákem donutilo ostatní řidiče vyklidit vozovku. A to vedlo k vážnému narušení provozu. Kromě toho řidič nerespektoval svůj jízdní pruh, předjížděl na zakázaných místech včetně křižovatek, dvojité čáry a přechodů pro chodce. Policie rychle zasáhla, identifikovala mladého muže a zahájila patřičné kroky, které nemohly vést nikam jinam než před soudní tribunál.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Právo přednostní jízdy u nás definuje zákon. Řidič vozidla s právem přednostní jízdy není povinen dodržovat vybraná ustanovení zákona č. 361/2000 Sb. Právo přednostní jízdy se v podmínkách policie vztahuje pouze na dopravní prostředek policie užívající při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností zvláštního výstražného světla modré barvy, případně doplněného o zvláštní zvukové výstražné znamení.

Jaké jsou postihy za jízdu s modrým světlem? U nás nic moc

Co hrozí řidiči, který u nás použije modré světlo? Nic moc, jde o přestupek označený jako „Jiné porušení povinností“, za který sice hrozí pokuta, ale relativně nízká. Na místě to může být do 2 000 Kč, ve správním řízení pak do 2 500 Kč. Samozřejmě v kombinaci s divokou jízdou a nepovoleným předjížděním už se i u nás řidič posunuje dál od hranice legality.

Dali byste si na auto modrý maják?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články