To jsou kozy. Fotka zachytila věc, s níž řidič nepočítal a kterou z auta nikdy neviděl

Kozy, které řidič nikdy neviděl. Překvapený motorista měl mezeru ve znalostech, nevěděl, na co může narazit!

i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Dopravní značky jsou dané legislativou a jen málokdy dovolují nějakou kreativitu. Přesto ale existuje svislá dopravní značka, na které může být cokoli. Tedy jakékoli zvíře. Přesvědčil se o tom i pan Michal Kunst z Plzně, který nám 11. 6. 2023 poslal do redakce e-mail s dotazem. My jsme se rozhodli po přečtení jeho dopis zveřejnit v plném rozsahu. E-mail se týkal zobrazení zvířete, které bylo, minimálně pro tazatele, na značce novinkou.

Většinu značek nelze upravovat, jedna patří mezi výjimky

Dopravní značky by měl znát každý řidič z autoškoly. Byť je pravda, že některé nové přibývají, tam lze pak určitou mezeru ve znalostech pochopit. Tato ale mezi ně nepatří. „Jel jsem o víkendu na dlouhý výlet,“ vzpomíná pan Michal, „když jsem projížděl malebnými venkovskými krajinami, narazil jsem na značku, o které jsem netušil, že existuje.“ Šlo o klasický výstražný trojúhelník s červeným rámem a bílou plochou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Namísto tradiční krávy či jelena tam však byla koza. „Byl jsem zmatený, protože jsem nikdy předtím neviděl dopravní značku se zobrazením koz. Fakt existuje?“ Pan Michal si z autoškoly pamatoval značku A13 s názvem Zvířata, která upozorňuje na místa, kde může docházet k častému výskytu zvířat na silnici. Značka je ve vyhlášce 294/2015 Sb., ostatně tam jsou všechny dopravní značky.

Co všechno se o nás stát dozví, když nás vyfotí radar? Registrační značka slouží nejen jako občanský průkaz

Legislativa říká, že značka Zvířata „upozorňuje na místo nebo úsek pozemní komunikace, kde může docházet k častému výskytu domácích zvířat na pozemní komunikaci. Na značce může být použit i jiný určený symbol zvířete.“ Čtenář Michal v tu chvíli nevěděl, že podle českého zákona může být na této značce použit i jiný vhodný symbol zvířete. Kreativního člověka se smyslem pro humor by mohlo hned napadnout, jestli tedy nenechat někam umístit značku s hlemýždi, komáry či rejsky.

iZdroj fotografie: Uživatel silvervoyager / Creative Commons / CC BY-SA

Exotické zvíře neprojde, tuzemské by na značku mohlo

Jen tak. Nebo dokonce s více exotickými a bizarnějšími živočichy z dalekých krajů, něco ve stylu žirafy nebo chobotnice. Pokud správní úřad dojde k přesvědčení, že je to vhodné, lze skutečně na značku umístit symbol jakéhokoli zvířete. Musí to ale dávat smysl, aby úřední šiml zařehtal. Losa, slona nebo klokana tedy u nás na značkách asi neuvidíme. Ale není třeba nemožné narazit na značku s žábou. I koza, pravděpodobně v blízkosti volných chovů a pastvin, se může na značce objevit.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Znáte všechny dorpavní značky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články