Hackeři na videu ukázali, jak během 30 vteřin dokážou ukrást jakékoliv auto s bezklíčovým zamykáním

Bezklíčové systémy jsou založeny na jednoduchých principech, které se dají snadno oklamat. Díky tomu se zloději dostanou do vašeho auta bez potíží a odjedou s ním.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Odemykání a startování bez klíče vám může značně usnadnit život. Parta hackerů objevila způsob, jak jednoduše takové auto otevřít a ukrást. Účelem výzkumu a hledání způsobu, jak odemknout tento moderní automobil, nebylo ho ukrást. Hlavním cílem bylo upozornit automobilky na to, že jejich systém není bezchybný.

Bezklíčový systém automobilů

Bezklíčové systémy pracují na principu radiových vln. Klíč, který máte někde v kapse, komunikuje s vaším vozem. Stačí, když se k němu přiblížíte na určitou vzdálenost a dveře se automaticky odemknou. Stejným způsobem funguje i startování vozu. Stačí jen, že máte klíč u sebe, a pohodlně jedním tlačítkem auto nastartujete. Pokud chcete automobil zamknout, automaticky k tomu samo dojde ve chvíli, kdy se od něj vzdálíte na určitou vzdálenost, případně například „pohlazením kliky dveří“.

iZdroj fotografie: Pexels

Díra v dokonalém systému

Tento systém je pohodlný a využívá ho stále více automobilek. Parta hackerů z Číny našla díru v systému. Systém funguje na principu radiových vln a pouze v určité vzdálenosti. Je tedy velice jednoduché vůz oklamat, aby si myslel, že je klíč v blízkosti auta.

Jak to funguje

Může to vypadat složitě, ale ve skutečnosti je to jednoduché. Jeden ze zlodějů sleduje majitele vozu, který odchází od svého vozidla. Ve vhodnou chvíli zachytí radiový signál pomocí jednoduchého zařízení a přepošle ho druhému ze zlodějů. Ten pak bez násilí otevře vůz a odjede. Přeposílání signálu může fungovat až na vzdálenost 300 metrů. Toto jednoduché zařízení může vyjít jen na pár stovek. Je možné ho bez problémů sestavit z běžně dostupných elektrosoučástek v celkové hodnotě okolo 500 Kč.

iZdroj fotografie: Pexels

Má to i své nevýhody, ale pro vás je to dobrá zpráva. Pokud zloděj vůz zastaví a vypne motor, už se mu nepodaří ho znovu nastartovat. Čínští hackeři prezentovali výzkum na elektronické bezpečnostní konferenci v Amsterdamu. Hlavním cílem bylo upozornit automobilky, že tento systém není bezpečný a je tedy nutné lepší zabezpečení. Některé automobilky již učinily kroky, aby předešly krádežím. Například Kia vymyslela speciální obal na klíč a Ford systém, který klíč uspí.

Jaké nejnovější technologie ve voze využíváte?

Zdroj: MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě