Záludný test dopravních křižovatek: Vyhoří na něm stovky studentů autoškoly –⁠ v jakém pořadí pojedou účastníci silničního provozu?

Jestliže rádi jezdíte na kole, měli byste vědět, v jakém pořadí se projíždí některé křižovatky. Vyhnete se zbytečnému zmatkování a cesta pro vás bude bezpečnější.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pokud nevlastníte řidičské oprávnění, pravděpodobně jste se nikdy nemuseli důkladně učit, jak správně projet křižovatkou. V případě, že jedete na kole, jste účastníkem silničního provozu, ale jako řidič nemotorového vozidla. Všichni cyklisté by měli znát alespoň základní pravidla silničního provozu. Využijí je jak na silnici, tak na stezce pro cyklisty. Vždy je hlavní ohleduplnost vůči ostatním řidičům a také by na sebe měl být každý opatrný.

Základní pravidla pro cyklisty

První základní věcí, kterou byste si měli pamatovat, je jízda po pravé straně. Snažte se držet na kraji vozovky a pokud jedete s rodinou nebo s přáteli, nikdy nejezděte vedle sebe. Pravidlem je, jezdit vždy pouze v řadě za sebou. Občas se někteří řidiči motorových vozidel rozčilují, proč cyklisté nevyužívají stezku, ale jedou na kole po hlavní silnici. Pokud je na vozovce zařízen pruh pro cyklisty nebo je v blízkosti cyklostezka, musí ji cyklista využít. Pokud není, může jet po silnici, ale měl by vědět i to, jak správné projet křižovatkou, aby neohrozil sebe ani ostatní.

Křižovatky bez značení

I když se jedná o nemotorové vozidlo, nesmí cyklista před nasednutím na kolo pít alkohol. Jedná se o stejný případ, jako kdyby řidič osobního auta usedl za volant pod vlivem alkoholu. Řidiči nemotorových vozidel by neměli zapomínat na to, že i oni by měli znát, kdy mají nebo nemají přednost. Pokuste se podle obrázku níže určit, v jakém pořadí by řidiči projeli křižovatkou. Všimněte si také toho, že nikde nejsou dopravní značení.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Někteří řidiči nemotorových vozidel si nejsou jistí, v jakých případech mají přednost a kdy ji naopak musí dát někomu jinému. V této situaci platí pravidlo přednosti zprava (pravidlo pravé ruky). První by projelo nákladní vozidlo, hned za ním cyklista a až jako poslední by bylo na řadě modré osobní auto. Může nastat i situace, kdy nebudete jediným cyklistou (obrázek níže). Jak byste projeli tentokrát? I v takovém případě platí přednost zprava. První by projel modrý cyklista, poté červený a poslední by bylo osobní auto.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Křižovatky s dopravními značkami

Jiná situace nastává, pokud je křižovatka označena dopravními značkami. V ten moment je potřeba se řídit podle nich. Podívejte se na obrázek níže a zamyslete se, kdy bude moci projet křižovatkou cyklista. Můžete si všimnout, že jsou zde dvě dopravní značky, které symbolizují hlavní silnici. Další dvě značky značí, že pokud k nim řidič přijede, musí dát přednost projíždějícím šoférům po hlavní cestě.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jestliže jste určili, že první může projet křižovatkou osobní automobil i nákladní vozidlo, tak je vaše odpověď správná. Jako poslední projede cyklista v modré mikině, který musel dát přednost. Nastat může i mnohem složitější situace, ale díky obrázkům, které znázorňují momenty, které vás mohou potkat, se můžete připravit předem. Vyzkoušejte si poslední test, který je malinko složitější a pokuste se určit, v jakém pořadí řidiči pojedou.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Zde je opravdu potřeba, aby si každý dal pozor na dopravní značení. První projede křižovatkou řidič nákladního automobilu, poté motocyklista, osobní automobil a nakonec cyklista. Vždy se na své cestě snažte být ohleduplní vůči ostatním řidičům a dodržujte pravidla silničního provozu. Díky nim je na cestách bezpečněji a nenastávají zmatky, kvůli kterým dochází k dopravním nehodám.

Měli jste někdy problém s předností na křižovatce, když jste jeli na kole?

Zdroj: Policie ČR, BESIP

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu