Kupujete ojetinu? Podívejte se, kterým se radši vyhnout.

                   

Ještě než představíme konkrétní vozidla, která podle hodnocení kvality nejsou právě tím nejlepším, co by Vás mohlo potkat, shrneme, jakým věcem se při koupi ojetého vozidla. Vždy si u vozidel ověřte, že mají originální VIN kódy na všech nutných dílech karoserie, všímejte si lakování jednotlivých částí vozidla, což Vám může pomoci odhalit buď drobné opravy, nebo celé výměny dílů a nechte si vozidlo prověřit odborníkem, ideálně včetně podvozku. Právě podle stavu podvozku můžete zjistit, zda stav kilometrů na tachometru odpovídá skutečnosti. Vše samozřejmě zkontrolujte se servisní knížkou a doporučujeme vozidlo nechat prověřit, zda není v databázi kradených automobilů.

Pokud tedy vozidlo splňuje všechny tyto parametry, stále nemusíte mít vyhráno. Německý žebříček spolehlivosti vozidel TÜV SÜD totiž monitoruje, které zánovní vozy jsou často problematickou koupí.

Kia Sportage

Mezi vozidla, které skrývají nejvíce závad se řadí Kia Sportage a to jak druhé, tak třetí generace. Toto SUV, které je spíše městského rázu, se vyrábí na Slovensku a patří mezi vozidla s nejnáročnější údržbou vůbec. Kia Sportage Vás může snadno nalákat na příjemný, neokoukaný vzhled, zároveň ale pravděpodobně sáhnete hlouběji do kapsy brzy poté, co si jej pořídíte. Mezi nejčastější neduhy Kie Sportage patří problémy se světlomety, které jsou poměrně nákladnými náhradními díly, ale také problémy s unikajícím olejem.

Dacia

Dacia Duster je dalším SUV, kterému se raději vyhnout. Vozidlo, které má jednu z nejnižších pořizovacích cen i u nových modelů zkrátka nemůže dosahovat té nejvyšší kvality zpracování a spolehlivosti. Pokud toto vozidlo ke koupi zvažujete, pamatujte na to, že vedle nízké kvality interiéru Dacia Dustere také pokulhává v testech bezpečnosti. Vzhledem k ceně, za které se vozidlo prodává, je Duster velice často užitkovým vozidlem a málo původních řidičů je tak předává v dobrém stavu. Mezi nejčastější problémy u této Dacie očekávejte prorezlý výfuk, nebo možné problémy s funkcí brzd.

Duster není jediným problematickým vozidlem této Rumunské značky. Velmi podobné problémy můžete čekat i u modelů Sandero i Logan.

Fiat 500 a Punto

Velmi líbivá italská auta značky Fiat mohou být také pastí pro Vaši peněženku. Tato vozidla vynikají především svým pohledným designem a lákají tak mnoho řidiček, co se týče zpracování, už je to horší. Pětistovka byla osazena nekvalitními výfuky a nejlepší nebyly ani použité tlumiče. Fiat Punto se oproti pětistovce vyznačuje častými úniky oleje z motoru a problémy najdete často také u osvětlení. Vozy této italské značky jsou svými problémy často pověstné a traduje se, že nejvíce problémů provází především ty vozy, které jsou vyrobeny v horkých letních měsících.

Ford Galaxy

Mezi zástupci velkých rodinných vozidel je Ford Galaxy velice oblíbeným vozidlem, ale i zde si dejte při koupi ojetého modelu pozor. První i druhá generace tohoto vozidla trpěla často na méně kvalitní zavěšení kol, které může být na opravu velice nákladné. Až u nejnovější modelů se také podařilo zlepšit usazení výfuku a omezit tak jejich časté poškození a korozi.

Peugeot 206

Jedna z nejlevnějších ojetin také nepřináší často pouze radost. Pokud se rozhodnete pro tento francouzský automobil, vždy si pořádně prověřte především těsnost motoru a převodovku. Právě převodovka byla u těchto vozů velice problematická a její oprava může být často nákladnější, než pořízení samotného vozu. Model 206 procházel mnoha úpravami a ne všechny byly ku prospěchu věci. Původní modely totiž měly velice kvalitní odpružení, u faceliftovaných modelů už toto ale bohužel neplatí

.

Seat Alhambra/Volkswagen Sharan

Problémům s kvalitou se nemusíte vyhnout ani při koupi vozidla z koncernu Volkswagen. Pověstná německé kvalita se bohužel netýká vozu Volkswagen Sharan, tak ani jeho sourozeneckého modelu ze Španělska, Seatu Alhambra. Problémy na těchto vozidlech byly velice časté a tyto vozy měly značné problémy s řízením, úniky oleje ale i vadným brzdovým vedením. Tyto problémy provázely především úplně první kusy těchto modelů, ale následně se podařilo situaci zlepšit. Nové generace těchto vozidel už nemají problémy těch původních, často u nich ale můžete nalézt problémy v podobě spatného zavěšení kol.

Pokud zvažujete koupi ojetého automobilu, vždy prozkoumejte, jak na tom model, který vybíráte, je. Doporučujeme Vám pročíst diskuze a zkušenosti uživatelů, ale také tabulky kvality vozidel. Nízká pořizovací cena nakonec nemusí být finální, proto vždy Váš výběr poctivě zvažte.

Zdroj: autorevue.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články