V horkém počasí nenechávejte PET lahev s vodou v autě. Podívejte se, co se jinak stane

Nechávat v autě lahev s vodou se může řidiči vymstít. Od PETky může nečekaně vzniknout požár a auto shoří na uhel.

i Zdroj fotografie: Filp Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filp Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: RNDr. Tomáš Labloň pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filp Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filp Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filp Rakovan pro AutoŽivě
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Nechávat v autě cenné věci je nedbalé a hloupé. Snadno se může stát, zejména pokud jsou cennosti na očích, že auto někdo vykrade. Nicméně jsou věci, které by řidič v autě nechávat neměl, i když nehrozí jejich přímá krádež. Typicky může jít třeba o hořlaviny, kanystr s palivem, spreje a podobně. Každý, kdo má, byť jen povrchní znalosti fyziky, chápe, co hmota v horku udělá. Teď se ale budeme zabývat spíše chemií a mikrobiologií.

Voda je základ všeho živého, bez ní přežijeme jen pár dnů

V horkém počasí je samozřejmě zcela mimo nechávat v autě živé bytosti. Ať už zvířata, nebo i dospělé, dejme tomu seniory nebo děti. Vůbec dítě v autě je fenomén, kterému je třeba věnovat velkou péči. Policie právě na toto téma průběžně varuje a vydává edukativní zprávy. Rizikové ale je nechat v autě i obyčejnou PET lahev s čistou vodou. Když teploty stoupají a slunce pálí, věnujeme zvýšenou pozornost hydrataci našeho těla.

iZdroj fotografie: Filp Rakovan pro AutoŽivě

Mnoho z nás si s sebou bere lahve s vodou, abychom zůstali osvěžení. Avšak věděli jste, že nechávání plastových lahví s vodou v autě za horkého počasí může mít nečekané důsledky? Není tajemstvím, že v autě ponechaném na slunci se teplota rapidně zvyšuje. Při 30 °C může být teplota uvnitř auta během hodiny téměř dvakrát vyšší, a to až 56 °C. Tento fakt zdůrazňují odborníci i záchranné složky, a to zejména s ohledem na nebezpečí pro děti a zvířata, jež by neměly zůstávat v rozpáleném vozidle.

To však není jediný aspekt, který by nás měl upozornit na to, co necháváme v autě za horkých dní. Plastové lahve, jež jsou pro hydrataci tak důležité, mohou vytvářet nebezpečnou situaci. Zdá se, že i nevinná plastová lahev se může proměnit v rizikový faktor. Hasiči a odborníci varují před tím, že plastové lahve v autě mohou fungovat jako čočka soustřeďující sluneční paprsky do jednoho bodu. Toto zvětšení energie může zahřát lahve natolik, že mohou způsobit požár v interiéru vozidla, zejména pokud slunce intenzivně svítí přímo na ně.

Zní to neuvěřitelně, ale od vody může začít v autě hořet

Ačkoli je pravděpodobnost tohoto scénáře poměrně nízká, stále je to riziko, které stojí za zvážení. Ale to není jediný důvod, proč bychom neměli nechávat plastové lahve s vodou v autě za horkých dní. Vysoké teploty mohou způsobit uvolňování škodlivých látek z plastového materiálu lahve, jako jsou antimon nebo bisfenoly. Navíc teplo může podporovat množení bakterií a plísní v nápoji, což může ovlivnit nejen chuť, ale i kvalitu samotné vody. Ten, kdo ji vypije, pak může mít žaludeční potíže. A to jak slabé, tak klidně i dost závažného charakteru.

Časovaná bomba v každém autě: Seznam věcí, které se nesmí nechávat uvnitř auta v horku – mohou nečekaně explodovat

Abychom tedy minimalizovali riziko jakéhokoli nežádoucího efektu, je nejlepší nenechávat uvnitř auta vůbec žádné plastové předměty za horkých dní – nejen lahve, ale ani další nádoby nebo sklenice. Když máme volbu, doporučuje se využívat skleněné nádoby, které jsou odolnější vůči vysokým teplotám a nevyvolávají podobné riziko jako plast. A pamatujme, že starost o hydrataci je důležitá, ale vyhněme se situacím, které by mohly ohrozit naše zdraví či majetek.

Sklo je sice křehké, ale většinou méně škodlivé než plast

Je tady ale ještě druhý pohled na věc, o němž by se mohlo zdát, že vyvrací předchozí tvrzení. Jde totiž o osvědčenou techniku odborníků na přežití. Jeden z postupů, jak vyčistit vodu mimo civilizaci, je umístit ji do průhledné nádoby a nechat ji na slunci. Minimálně 12 hodin na přímém slunečním svitu a UV paprsky zařídí, že většina škodlivých bakterií ve vodě zahyne.

iZdroj fotografie: Filp Rakovan pro AutoŽivě

Technika funguje, i když je pod mrakem. Pak je zapotřebí nechat vodu „odpočívat“ dvojnásob déle. Nebo ještě raději dva dny. Rozdíl tedy lze najít v tom, zda je voda v plastové lahvi v autě, kde je horko, ale UV paprsky možná nemají šanci vodu vyčistit. A tím, když lahev visí podle survival poučky zavěšená na stromě na přímém slunci.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Necháváte lahev s vodou v autě?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články