Legendární Škoda 1203 byla ve skutečnosti horší, než si možná myslíte. Kde byl kámen úrazu?

Když se řekne dodávka, každému Čechovi se nejspíše vybaví model 1203, proslavený například i seriálem Sanitka.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Škoda číslo 1203 byla dlouhou dobu snad tím nejčastějším nákladním vozidlem na silnicích naší země. Pokud jste s ní ale jeli, rozhodně se nejednalo o nijak krásný zážitek – hlavně kvůli zastaralým technologiím a mizerné konstrukci. Protože o těchto neduzích věděla i samotná automobilka, rozhodla se pro vývoj nástupce, jenž se však s přílišným úspěchem rovněž nesetkal. Podívejme se na ně blíže.

Nejčastěji využívaný přístup

Nejfrekventovanější částí tohoto vozidla nebyly dveře do kabiny nebo zadního prostoru, ale poklop motoru. I přes kladné vlastnosti vozu byl spíše opovrhován pro své slabiny a jednalo se o častý terč posměchu nejen řidičů. Celkově vzato bylo vozidlo dosti poddimenzované, mělo slabý výkon a design také nijak neoslnil. Do kopce se doslova pachtilo. Na potíže bylo ale připravený, protože poklop motoru byl přímo v kabině.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tragikomické přitom bylo, že častý přístup právě do motoru nevyužívali jen řidiči po mnoha kilometrech jízdy. Ne, tahle dodávka se totiž kazila už při cestách přímo z továrny, což není žádný mýtus. První várce masivně praskaly hlavy. Za zmínku stojí také podpalování ventilů, chatrná stabilita či topení tak mizerné, jako by nebylo. Teploty měly na výkon vozidla rovněž zásadní vliv a v mrazech se tato „kráska“ nerozjela ani na naprosté rovince.

Nástupce v podobném tvaru

V roce 1972 se zjevily první kusy Škody 1500, jejíž výroba se přesunula do automobilky TAZ sídlící v Trnavě. S postupnými úpravami a modernizací se během roku 1998 dostala cena na 400 000 Kč. Produkce z Trnavy skončila po poměrně krátké době, ovšem v Žacléři běžela až do minulého roku produkce náhradních dílů pro tento mikrobus. Hranatá karoserie zůstala, historky o poruchách už nejspíše ne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě samotné přítomnosti na silnicích v reálném životě se Škoda 1203 vyskytla ve značném množství tehdejších filmů a seriálů. Ostatně se tomu nelze divit. Výsledkem bylo, že je bezpečně zapsaná v pamětech jak samotných řidičů, tak i kohokoli, kdo tyto doby pamatuje včetně dětí – dnes už dávno dospělých. Kdysi se stala ikonou znělky Sanitky, z novější produkce figurovala například v seriálu Vyprávěj.

Zdroj: AutoTrip

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank neměl šanci, zničil ho improvizovaný protitankový létající „granátomet“ za pár korun. O náhodu nešlo, byl přesný
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat
adbz.cz
adbz.cz
Moje tchyně dávala do mikrovlnky ponožky. Nechápala jsem to až do té doby, než mi vysvětlila, že se tak zahřívá