Letní pneumatiky a jejich správný výběr. Jak na to

                   

Již brzy nadejde období, kdy budeme my motoristé kupovat letní pneumatiky. Uvažovali jste někdy o tom, podle jakého klíče lze vybrat tu nejvhodnější letní obuv pro vaše vozidlo? Jsme přímo přesyceni neskutečným množstvím pneumatik, od řady výrobců a prodejců. Každý z nich válčí o naši zákaznickou náklonnost cenou i kvalitou. V dnešním článku vám pomůžeme vybrat ty nejvhodnější pneumatiky pro vaše vozidlo.

Správná volba pneumatik není jednoduchá. Ve hře je řada faktorů, které ovlivní zážitek z jízdy i její kvalitu, a všechny je třeba vzít v potaz. Určit je nutné zvážit řadu parametrů, jako je rozměr pneumatik, typ vozidla, či povrch, na kterém budeme s pneumatikami jezdit.

Jakou značku letních pneumatiky?

Jak jsme již zmínili, trh je plný pneumatik mnoha známých značek, ke kterým určitě můžete mít důvěru. Letní pneumatiky od značek jako je Michelin, Bridgestone, Goodyer, Pirelli, či Continental jsou určitě dobrou volbou, se kterou nešlápneme vedle.  Jsou tu ovšem i značky, které sice nejsou tak dobře známé, ale nabízejí podobnou kvalitu. Mezi tyto značky patří například Kumho, Nokian, či Nexen, které v nezávislých testech dopadli dobře. „Strach z neznámého“ tentokrát není na místě.

letní pneumatiky

Správná velikost letních pneumatik

Velikost i rozměr pneumatik, které jsou vhodné pro vaše vozidlo naleznete v technickém průkazu. Je téměř pravidlem, že žádný jiný rozměr není pro naše auto vhodné. Další nutností je, aby pneumatika byla kompatibilní s diskem, kterým disponujeme. V technickém průkazu naleznete většinou  dvě velikosti.

Abychom to nastínili v příkladu.. Máme-li 15-ti palcový disk, není možné koupit letní pneumatiky 16-ti palcové, přestože jsou uvedeny v technickém průkazu. V tomto případě bychom museli disponovat i většími disky.

Konkrétní letní pneumatiky

Ve chvíli, kdy máte správnou velikost, je na čase zaměřit se na další parametry pneumatik, jako je hlučnost, či spotřeba paliva. Odpovědi na tyto otázky zodpoví štítek, který se nachází na každé pneumatice.

Na tomto štítku naleznete spotřebu a brzdnou dráhu letní pneumatiky na stupnici od A do G. Dále naleznete na štítku rovněž ukazatel, který znázorňuje hlučnost pneumatik.

Celkově je tedy dobré kupovat pneumatiky co nejblíže stupni A. Je ovšem nemožné koupit pneumatiku, která bude mít spotřebu i brzdnou dráhu na mokru A. Stačí, pokud se pohybujeme v horní polovině této tabulky. Takové pneumatiky jsou optimální a bezpečné.

Co říci závěrem?

Na pneumatikách se rozhodně nevyplatí šetřit. Pokud si nejste stále jistí a letní pneumatiky jsou pro vás oříšek, kontaktujte specializovaného prodejce na stránkách www.pneuvyhodne.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články