Přezouvání na letní pneumatiky podle zákona není letos dobrý nápad, graf ČHMÚ od 31.3. nelže

Letošní zima opravdu nechce odejít bez boje a dává nám téměř denně najevo, že tady ještě stále je. Tím spíš bychom radili přezutí na letní pneumatiky opravdu neuspěchat.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jestli se nějaké počasí dá nazvat aprílovým, je to rozhodně to aktuální za našimi okny. Slunečnou oblohu jako s modrou oblohou jako vymetenou od mráčků vystřídá během několika minut ocelově šedá obloha a sněhová vánice, z které bychom byli u vytržení možná o Vánocích na půlnoční nebo o Silvestru na horách. Nikoli v Praze 27. března, kdy jsme všichni nevěřícně zírali, kolikrát za den se tyto dva extrémy navzájem vystřídají. Za okny kanceláří to však bylo ještě velmi bezpečné. Na naší největší dálnici tomu tak ale opravdu nebylo.

Sníh v březnu zaskočil řidiče

Jak jsme totiž měli všichni možnost vidět u večerních zpráv, sněžení v březnu mnohé řidiče opět dokonale zaskočilo. Dálniční policie měla plné ruce práce a mnozí řidiči nechápavě koukali, jak je možné, že sníh v březnu a) vůbec napadnul a za b) zůstaly mu jeho vlastnosti a stále ještě klouže. Jsme v tomto myslím tak trochu nepoučitelní, a myslím i trochu „namlsaní“ z předchozích mírných zim. Kdy v únoru bylo sucho a teplo, v březnu kvetly pupeny na stromech a na konci května to lákalo s plavkami k vodě.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pravda, to je scénář, který ani mně není „proti srsti“. Nicméně na druhou stranu pamatuji oslavy prvního máje se sněhem, stejně jako pamatuji víkend v březnu, kdy v pátek bylo sucho a v neděli večer 30 cm sněhu i tam, kde celou zimu nespadnula ani vločka. Počasí je zkrátka nevyzpytatelné a pokud nyní na vlastní oči vidíme, že zima se letos opravdu nechce rozloučit, tak bychom si velmi rozmysleli ukvapené přezouvání na letní pneumatiky. Jestli si totiž něčím můžeme opravdu zkomplikovat situaci, tak je to právě letní obutí.

Na letních gumách na sněhu to bude s pojišťovnou těžké

V případě nehody budete mít navíc ztíženou roli při vyjednávání s pojišťovnou bez ohledu na to, že již skončila povinnost mít zimní pneumatiky ze zákona. Pojišťovny se na nevhodném obutí velmi rády „točí“, neb se v důsledku jedná o nepřizpůsobení jízdy povaze a stavu vozovky. A i když třeba můžete nakonec celé martyrium vyhrát, jsou určitě lepší věci v životě, než je korespondence s komisním úředníkem pojišťovny, se kterým se pokoušíte domluvit co nejnižší krácení na pojistném plnění.

iZdroj fotografie: Se souhlasem ČHMÚ

Jak se dá dočíst na webu Českého hydrometeorologického ústavu, v předpovědi od pátku 31.3 do soboty 8.4. 2023 je minimálně šest dní, ve kterých mají noční a ranní teploty klesnout pod bod mrazu, někdy dokonce významně. Výše přiložený graf nelže. Opravdu chce někdo pokoušet štěstí a dopadnout podobně, jako dopadlo mnoho řidičů 27.3. po celé republice? Nepovažujeme to za dobrý nápad. Sněhové přeháňky přicházely v tomto týdnu zcela nečekaně a mohly by vás zastihnout v té nejnevhodnější chvíli.

Tento rok tedy raději vnímejme 1. duben jako čistě aprílovou záležitost a odložme přezutí na letní pneumatiky na pozdější dobu. Můžete na tom pouze a jenom vydělat. Držíme palce, ať se vám všechny kalamity vyhnou!

Počkáte letos s přezutím na později?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu