Letos končí přes půl milionu řidičských průkazů. Patří sem i váš?

                   

Platnost řidičáku je deset let

V letošním roce skončí lhůta téměř 626 tisícům řidičských průkazů. Jen za březen končí platnost osmnácti tisícům z nich. Za leden a únor si přišlo pro nový řidičák třicet tisíc motoristů, kterých se výměna týkala. Stále se tedy očekává výměna 596 tisícům řidičáků.

Co je potřeba k výměně řidičáku

Pro výměnu řidičského oprávnění stačí zajít na úřad s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště) a mít s sebou platný průkaz totožnosti, pasovou fotografii a současné řidičské oprávnění. Za výměnu starého dokladu za nový nic neplatíte a požádat si o nový průkaz můžete už tři měsíce před ukončením jeho platnosti.

Co když už řidičák propadl

Pokud vašemu řidičskému oprávnění vypršel datum platnosti, lze o výměnu zažádat zpětně. V standardní lhůtě je vydání zdarma, v rychlém vydání, tedy do pěti dnů, stojí výměna 500 korun.

V případě, že máte propadlý řidičský průkaz a zastaví vás policie při silniční kontrole, hrozí vám pokuta do výše dvou tisíc korun a v případě správního řízení až dva a půl tisíce korun.

Od poloviny roku už nebudeme potřebovat pasovou fotografii

Již schválený zákon umožní od poloviny letošního roku zažádat o řidičské oprávnění bez nutnosti přiložení papírové fotografie. Fotografie se pořídí buď přímo na úřadu, jako je tomu nyní u občasných průkazů nebo si ji budou moci úředníci stáhnout z jiných registrů.

Nově schválený zákon také umožní zažádat o nové řidičské oprávnění na kterémkoli příslušném úřadu po celé republice. To velmi urychlí celý proces vyřízení žádosti a ušetří se žadatelům čas i finanční prostředky. Nebudete totiž už muset jezdit na příslušný úřad, který je příslušný k vašemu trvalému bydlišti.

Zdroj fotografií: adus.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články