Masová výměna řidičáků v ČR: Víme, do kdy si pro ně musí 539 697 lidí dojít. Patříte mezi ně? Zkontrolujte zde

Češi mají jako národ nepochybně několik zcela příkladných vlastností, současně ale také nějaké z těch ne zcela pozitivních. Přes půl milionu řidičů na to může letos doplatit.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě
                   

Stačí se podívat na web ministerstva dopravy a jeden má hned jasno: Češi jsou mistři v nechávání si věcí na poslední chvíli. Pro nový řidičský průkaz si dosud přišlo 38 % řidičů z celkových 875 tisíc, kterým letos platnost průkazu končí. K 1. červnu 2023 zbývalo vyměnit ještě 539 697 řidičských průkazů. Platnost největšímu počtu řidičských průkazů vyprší v říjnu a září. Mezi nejvytíženější kraje patří Středočeský a Jihomoravský, kde zbývá vyměnit ještě 68 129, respektive 63 073 řidičských průkazů.

Ministr dopravy s komentářem více než případným

Tolik suchá data. Přes půl milionu nevyzvednutých průkazů z celkových 875 tisíc je (na konci července) každopádně zajímavé číslo. A nejsem si ani popravdě jist, že stání někde na úřadě s kaprem v jedné ruce a stromkem v druhé bude to pravé adventní rozjímání, něco mi ale napovídá, že nikoli. Naštěstí lze o výměnu požádat i on-line, v tom případě nezbývá než si přát, aby tak neučinila větší skupina najednou. Neb s padajícími weby a systémy státní správy z důvodů přetížení mají Češi bohaté zkušenosti. Ale třeba už to od té doby opravili.

Ministr dopravy Kupka: Demonstraci Čechů proti emisní normě Euro 7 vnímám jako projev selského rozumu

Ostatně podobně hovoří i ministr dopravy: „Doporučujeme všem řidičům zbytečně neodkládat výměnu řidičského průkazu. Pokud se žadatelé navíc chtějí vyhnout frontám na úřadě, o nový řidičský průkaz si mohou zažádat pohodlně on-line prostřednictvím Portálu dopravy, připomíná ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tj. do 20 dní (bez poplatku), tak ale i ve lhůtě kratší, tj. do 5 pracovních dnů.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě

Opravdu se nevyplatí nechávat vše na poslední chvíli

Tento úkon je však již zpoplatněn částkou 700 Kč, přičemž při elektronické žádosti k úhradě tohoto správního poplatku dochází v okamžiku vyzvednutí nového řidičského průkazu. Jinými slovy, opět to samé: pokud si necháme rezervu a žádost podáme s dostatečným předstihem, nestojí nás to nic. Pokud to necháme na poslední chvíli, je to nemalých (a zcela zbytečných) 700 korun mínus. Je celkem pochopitelné, že v letních měsících se nikomu do ničeho podobného nechce.

Češi mají historickou šanci dobýt EU. Je šance na zablokování paskvilu jménem Euro 7

Venku je teplo, čeká nás dovolená a odpočinek, kdo by myslel na něco tak podružného, jako je výměna řidičských průkazů, co má navíc „deadline“ až do konce roku. To se dá asi bez problémů pochopit. Možná ale proto není od věci lehké připomenutí, aby až se na konci prázdnin vrátíte ze všech výletů a pobytů, jste v klidu mohli požádat o výměnu, pokud náležíte k tomu více než půl milionu řidičů, jichž se letošní výměna týká. Veškeré informace z Ministerstva dopravy včetně videonávodu pak naleznete zde. Držíme palce, ať všechno hladce stihnete!

Chtěli byste mít řidičský průkaz pouze elektronicky v mobilu?

Zdroj: MDČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články