Vystřelený airbag může místo záchrany způsobit ochrnutí. Stačí k tomu jeden oblíbený zlozvyk

Sedět při jízdě ve vozidle jinak, než je doporučeno, může být velice nebezpečné. Při havárii je u nevhodně sedícího člověka větší pravděpodobnost, že přijde k úrazu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zkuste se někdy zamyslet nad tím, kolik aut denně potkáte, v nichž má spolujezdec nohy na palubní desce. Tito lidé velice riskují své zdraví nebo život. Tato spodní část těla patří vždy na podlahu a měl by si to uvědomit každý, kdo má tendence si ji dávat někam jinam. Na silnici nejste nikdy sami a k nehodě dojde velice snadno. Stačí malá nepozornost jednoho z řidičů a auta do sebe hned narazí. I malá rychlost dokáže způsobit vlivem srážky vážné zranění a také k tomu přihrává fakt, že někdo sedí špatně.

Protažení může stát i život

Dlouhé sezení způsobuje u člověka pocit, že by si rád protáhl nohy. Pokud nepomáhá protáhnutí v sedě a ani to nevypadá na zastávku s pauzou, vybírá si člověk v mnoha případech palubní desku. Je to nejbližší a nejpohodlnější způsob, při kterém si může někdo nohy natáhnout, aniž by musel ven z vozidla. Velká část populace si však neuvědomuje, jaké mohou být následky v případě, že by došlo k bouračce. V takové situaci dochází i v malé rychlosti k vystřelení airbagů nebo k jinému procesu, při kterém může být spolujezdec ohrožen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zranění od vystřeleného airbagu

V americkém státě Georgia se stala nehoda, kdy se žena před jízdou ani nepřipoutala. Seděla na místě spolujezdce, a navíc se rozhodla, že si na cestě natáhne nohy na palubní desku. Když se blížili ke křižovatce v rychlosti 72 km/h, nedalo jim jiné auto přednost. V tu chvíli došlo ke srážce dvou vozidel. Bezpečnostní systém vozidla zafungoval tak, jak má, a airbagy vystřelily. Řidiči nebyl vážně zraněn i přesto, že auto nabouralo do jeho strany. Žena na místě spolujezdce na tom byla mnohem hůře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rychle aktivovaný airbag ženě způsobil vícečetnou zlomeninu nohy. Airbag vystřelil tak silně, že se její noha pod tímto tlakem odrazila a polámala jí další kosti v rameni a v obličeji. Následkem havárie byla způsobena čtyřnásobná zlomenina stehenní kost, zlomený kotník, zlomeniny ve tváři a také v rameni. Kvůli takto vážnému stavu bylo nutné podstoupit operaci, při níž došlo k vyztužení stehna kovovou tyčí a šrouby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším zákrokem bylo sešroubování kotníku. K celé události se vyjádřili i doktoři a hasiči, kteří při nehodě zasahovali. Nakonec se shodli na stejném závěru. Pokud by měla žena nohy standardně na podlaze, pravděpodobně by se jí skoro nic nestalo. Možná by nakonec měla jen pár odřenin. Tento případ by měl být varováním pro všechny cestující, aby delší cestu autem vydrželi. Raději se domluvte s řidičem na případné zastávce, abyste se mohli protáhnout.

Dáváte si nohy na palubní desku?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články