Lidé mají rádi vůni benzínu, protože otupuje nervový systém, dává dočasný pocit euforie a vyvolává vzpomínky

Benzín voní. Na tom se jistě shodnou snad všichni řidiči, kteří však nechápou, proč. Experti mají hned několik vědeckých vysvětlení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské smysly jsou základními prostředky, díky kterým vnímáme okolí. Řada lidí považuje za nejdůležitější čiv zrak, protože díky němu se člověk orientuje bezpečně v prostoru. Ostatní smysly však také mají svůj opodstatněný důvod. Jakkoli se mohou zdát méně důležité, než právě zrak, bez ostatních smyslů by byl život nedokonalý, minimálně s nižší mírou komfortu.

Benzín lidem voní, rádi ho vdechují. Vyvolává vzpomínky

Jak uvedl magazín MotorBiscuit, vědci z Liverpoolské univerzity se pokusili najít odpověď na otázku, proč má mnoho lidí rádo vůni benzínu. To je fakt, stačí se zeptat průměrného motoristy a ten prohlásí, že mu benzín voní. Navíc v angličtině existuje označení „petrolhead“, tedy „benzínová hlava“, symbolizující milovníka aut. Lze dokonce prohlásit, že čím kvalitnější benzín, tím lepší vůně výfukových plynů. Jinak člověk vnímá výfukové plyny ze starého vyjetého střepu a jinak spálený vysokooktanový benzín z moderního sportovního vozu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle odborníků existují dvě hlavní teorie. Ta první je psychologická a souvisí s našimi vzpomínkami. Druhá je fyziologická, ve vztahu se způsoby odměn v našem mozku. Psychologický aspekt mimo jiné vysvětluje, proč máme rádi vůni vanilky, citronu nebo borovice. Tak moc totiž máme rádi určité vůně, že realitní kanceláře jimi někdy uměle nasycují vzduch ve snaze prodat byt výhodněji. A v obchodech s vůněmi vyloženě cíleně pracují – typicky příjemná a lákavá vůně může být i v prodejně s elektronikou s nakousnutým jablkem ve znaku.

V obchodech a bytech na prodej to hezky voní. Záměrně

Podle vědců je náš čichový systém dostatečně blízko k částem našeho mozku zpracovávajícím emoce. Ty jsou aktivovány vůněmi, které mohou vyvolat příjemné vzpomínky. Bezpochyby platí, že si člověk pamatuje příjemné vůně a reaguje na ně. Typicky třeba babiččin koláč z dětství apod. Vůni benzínu si tedy lze spojit s příjemným výletem, dovolenou, či pohodlným pohybem. Chlapci navíc mohou prostřednictvím benzínu nostalgicky, i třeba nevědomky, vzpomínat na chvíle s dědečkem v garáži. A někomu se prostě může vůně benzínu jen líbit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fyziologický pohled je teorie druhá. Tato teorie říká, že malé množství benzenu v benzínu otupuje náš nervový systém a dává nám dočasný pocit euforie, štěstí a blaženosti. Může být. Benzen je v benzínu zastoupen méně než 1 %, ale naše receptory ho dokážou zachytit. To také vysvětluje, proč se mnoha lidem líbí vůně závodního benzínu ještě více, než klasického – obsahuje více benzenu, než běžný benzín. To k myšlence s kvalitním benzínem uvedené v textu výše.

Benzín voní, ten kvalitní více, až jako kolínská voda

Benzen je však toxický a může způsobit poškození krátkodobé paměti a pozornosti. Vdechování po dlouhou dobu nebo ve vysokých koncentracích je poměrně nebezpečné. Lékaři by asi dokázali schválit a přimhouřit oko nad tím, když si řidiči u stojanu s palivem na čerpací stanici vyvolají příjemné vzpomínky a pocity. Navíc jde o inhalování v otevřeném prostoru. Naopak vdechování výparů plynů dlouhodobě, v horším případě v uzavřených prostorech, se nedoporučuje a může být zdraví nebezpečné.

Máte rádi vůni benzínu?

Zdroj: MotorBiscuit
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články