Nejlevnější Tesla za 273 Kč představena a obviněna z krádeže designu. Porovnejte tyto fotografie a posuďte sami

Když si Tesla chce doplnit portfolio o papírové pelíšky pro kočky v designu Cybetrucku, je všechno v pořádku. Do té chvíle, než se ukáže, jak to s tím designem doopravdy je.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Některé věci by vás opravdu nenapadly ani v těch nejdivočejších snech. Jako třeba že jedna z nejprestižnějších firem světa, proslulá svými ne zrovna lacinými produkty uvede na trh něco, co stojí jako průměrný oběd v restauraci. Myslíme v restauraci v Berouně na náměstí, nikoli na Manhattanu. A co je na tom celém ještě víc šokující, že ten výrobek tak trochu ukradla někomu jinému. Nebo si minimálně „vypůjčila“ design. Pochopitelně bez dovolení. Zkrátka ho okopírovala. Pojďme se na ten „cinknutý“ pelíšek podívat společně.

Tesla opět ve středu zájmu médií. I koček a kocourů

Americká Tesla Elona Muska se totiž opět ocitá ve zprávách, ale tentokrát z důvodu, který by se mohl zdát nečekaný. Tento výrobce elektromobilů, známý svými občasnými nekonvenčními, „mimoautomobilovými“ produkty k propagaci svých elektromobilů, se ocitl ve sporu s tchajwanskou firmou. Ta tvrdí, že americká automobilka ukradla design jejich kočičího pelíšku. Když se podíváte na původní design a design Tesly, musíte jim chtě nechtě dát za pravdu.

iZdroj fotografie: Hulumao

Na začátku srpna začala společnost Tesla na svých webových stránkách nabízet dva nové výrobky určené čínským zákazníkům. Mezi nimi byl i specifický šikmý kočičí pelíšek vyrobený z kartonu, jehož cílem bylo propagoval futuristický pickup Cybertruck s kontroverzním designem karoserie. Nicméně tchajwanský youtuber Jeff Young nedávno na svém kanálu upozornil, že nový produkt Tesly má značné podobnosti s tím, který vytvořila firma Hulumao, specializující se na doplňky pro domácí mazlíčky.

Podobnost čistě náhodná, aneb Tesla si vezme cokoli, co se hodí

Přestože je výrobek od Hulumao prezentován jako pelíšek pro kočky, Young jej popisuje, jako téměř z identický s produktem Tesly. A skutečně, pokud by nebyly viditelné nápisy odhalující značku, bylo by obtížné tyto dva výrobky od sebe rozlišit. Zajímavé je, že produkt od Hulumao byl uveden na trh v roce 2017 a dokonce byl oceněn za svůj design.

Tesla čelí nejsilnější žalobě. Poprvé v historii se dostala do hrozného problému. Inženýři prolomili mlčení, pravda je venku

I když mnozí lidé mají z etického hlediska problémy s napodobováním designu, Tesla by neměla mít žádné právní komplikace. Podle Focus Taiwan totiž Hulumao nikdy nepodala patentovou žádost na svůj design. Tento krok zvolili na základě rad právníků, kteří jim sdělili, že pro malé podniky je složité zajišťovat práva duševního vlastnictví na výrobky určené pro domácí řemeslné účely, jako je například skládací pelíšek pro kočky.

Lidé z Hulumaa se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas s velkou americkou firmou napsáním otevřeného dopisu Elonu Muskovi na jeho Instagramovém účtu. Tento dopis má lehce sarkastický tón a v angličtině děkuje nejbohatšímu člověku na světě za „podporu našeho výrobku logem Tesla“.

Brali byste ho pro vaši kočku?

Zdroj: NewYorPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články