Nevšední kruhový objezd má v sobě dalších 6 kruhových objezdů. Video zachycuje, jak řidičům motá hlavu

Pokud jste někdy byli zmatení ze složitější křižovatky v ČR, zkuste si představit, že přijíždíte na tento několikanásobný kruhový objezd ve Spojeném království.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kruhové objezdy jsou s velikou oblibou využívány v mnoha zemích. Důvodem pro jejich realizaci a umístění na silnici je to, že podle všeho zrychlují dopravu. Zároveň lidé nemusí řešit složitější křižovatky, díky čemuž je jejich jízda pohodlnější a plynulejší. Jsou tedy praktické, přehledné a snadno pochopitelné. Občas však mohou nastat zmatky, když řidiči neumí používat blinkry. Pokud se podíváte na kruhový objezd ve městě Swindon, pravděpodobně hned nebudete vědět, jak přesně se po něm jezdí. Rozhodně ale nebudete jediní.

Magický kruhový objezd

V anglickém Swindonu se nachází pro mnoho lidí podivný kruhový objezd. Jedná se o pět malých kruhových objezdů s jedním velkým uprostřed. Jmenuje se po dětském televizním seriálu Magic Roundabout. Byl otevřen v roce 1972 a po jeho otevření stál na každém menším kruhovém objezdu policista, jenž sledoval dopravu. Okolo těch malých by měla auta jezdit ve směru hodinových ručiček. Avšak okolo hlavního objezdu uprostřed se jezdí opačným směrem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Někteří lidé by vám mohli tvrdit, že i přestože vypadá značně složitě, je velmi jednoduchý. Auta do něj vjíždí z mnoha vjezdů a dále jsou rozdělena do několika jednotlivých pruhů, jež vedou k dalším malým kruhovým objezdům. Ty vás navedou do vámi zvoleného výjezdu. Rovněž je nutné brát v potaz to, že se toto místo nachází v Anglii, kde se jezdí na druhé straně.

Bezpečnost a plynulost provozu

Podle zástupců města Swindon toto místo složitě jen vypadá. Mnozí lidé se při pouhém pohledu na obrázek zděsí, ale přitom tento kruhový objezd zajišťuje plynulý tok velmi husté dopravy. Řidiči zde jezdí opravdu pomalu, protože musí dávat pozor na dopravu okolo nich. Jedná se o promyšlený systém spojení několika silnic. Celý Magic Roundabout navrhl Frank Blackmore, dopravní inženýr, který přišel s dnes celosvětově uznávaným pravidlem, že přednost na kruhovém objezdu mají auta jedoucí po okruhu.

Během pěti let se na magickém objezdu stala pouze jedna vážná dopravní nehoda. Podobných unikátních míst se nachází ve Velké Británii hned několik, ale toto je největší. Možná proto se Magic Roundabout dostal na přední místa několika anket. V těch se hlasovalo pro nejhorší kruhový objezd nebo nejděsivější okružní křižovatku. Většina dopravních nehod se stane v nízké rychlosti, takže nejsou nijak vážné.

Troufli byste si vjet na tento kruhový objezd?

Zdroj: WIRED

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články