Maluch neboli Fiat 126p slaví jubileum. Podívejte se na verze, které jistě neznáte

                   

Kdy sjel z výrobní linky první „Maluch“ neboli automobil Fiat 126p? Tedy vůz lépe známý také jako Polski Fiat? Bylo tomu v těchto dnech, ale před 46 lety. Jednalo se o zajímavý městský vůz vycházející z italského originálu, který se lišil především podvozkem a několika designovými prvky. Jak toto auto vypadá, to ví pravděpodobně každý. To ale nevíte, to je fakt spojený s tím, že se vyráběla i řada jiných verzí, než jenom klasika. A ty si právě dnes představíme.

i

Fiat 126p Bombel

Opravdu velmi zajímavý počin. Nutno říci, že se jednalo o prototyp vycházející z klasického vozu. Představen byl v roce 1974 a byl typický tím, že v zadní části vozu byla laminátová konstrukce nabízející kapacitu zhruba 1 krychlový metr. V podstatě se jednalo k pick-up, který ale nikdy nebyl sériově vyráběn. Přesto dokázal vzbudit pozornost, hlavně pro praktičnost.

i

Fiat 126p Kombi

Komu přišel klasický „Maluch“ příliš malý, ten mohl sáhnout po verzi Kombi. Jejím úkolem bylo nabídnout hlavně praktičnost spojenou s dostatečným zavazadlovým prostorem. Maluch byl výrazně zvětšen, díky čemuž měli více místa jak samotní cestující, tak i jejich zavazadla. Dokonce muselo dojít k tomu, že byl změněn celý motorový prostor, aby mohlo dojít k tomu, že podlaha zavazadlového prostoru bude rovná.

i

Fiat 126p Bosmal

Poměrně unikátní verze vozu, která se označovala jako exportní. Primárně mířil Fiat 126p Bosmal na jih. Jednalo se totiž o kabriolet a zde byly podmínky pro jeho využití přece jenom lepší. Navíc šlo o velmi omezenou sérii, jelikož vyrobeno bylo pouze 507 kusů.

i

Fiat 126p LPT

Tutu verzi daného vozu jistě neznáte. To proto, že se jednalo o velmi netradiční modifikaci s cílem udělat z osobního městského auta nákladní vůz do terénu. Jednal se o řešení, které často využívala armáda, či jiné státní složky. vyráběný byl v letech 1979 – 1981. Nutno říci, že počet vyrobených modelů byl však opravdu malý. Toto řešení se jednoduše neujalo.

i

Fiat 126p Ryjek

Jak se model Fiat 126p Ryjek lišil od své klasiky? Především tím, že tento model byl o 19 centimetrů delší než klasická sériové verze. Také nelze zapomenout na uložení motoru v předu a také na pohon předeních kol. Vůz nabídl také dobrou praktičnost, díky většímu zavazadlovému prostoru. Auto se poprvé objevilo v roce 1977 a skončilo v roce 1981. Žádný velký úspěch ho nečekal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články