Maminka s kočárkem vstoupila na přechod pro chodce. To neměla dělat, řidič Seatu Ibiza neměl slitování

Jeden řidič, jeden záznam na kameře a hned dva přestupky za sebou. Video odhaluje tragický stav na veřejných komunikacích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jízda na veřejných komunikacích sebou nese jistá rizika a nezáleží na tom, zda jede člověk na kole, motorce, v autě. Anebo s kočárkem, jak se přesvědčila maminka, který díky pohotovosti a rychlé reakce nemusela zažít asi to nejhorší, co se může rodiči přihodit.  A to udělala všechno správně. Nebo možná právě proto, že udělala všechno správně situace neskončila tragédií. Zafungovala ostražitost.

Předjíždění na přechodu pro chodce a v protisměru? Ne!

Vše začíná na videu v čase 1:45, kdy řidič. Autě s kamerou jede a odbočuje doprava. V protisměru se objeví oranžový Renault Megane, jeho řidič nedá autu s kamerou přednost, vjede mu do cesty. To stále není to nejhorší na videu, po odbočení čeká na řidiče přechod pro chodce. U něj stojí žena s kočárkem. Čeká v bezpečné vzdálenosti od silnice. Rozhlíží se. Naváže oční kontakt s řidičem. Pak vstoupí na přechod pro chodce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nečeká však, že se hulvát v Seatu rozhodne pro manévr, který nelze ospravedlnit. Vjede před auto s kamerou, přes dvojitou plnou čáru, do protisměru, na přechodu pro chodce, a čekající auto předjede. Přesně ve chvíli, kdy mu maminka vkráčí do cesty. Jen milimetry chyběly do fatální katastrofy. Video je skutečnou přehlídkou toho, jak strašní jsou polští řidiči. U nás v českých podmínkách je to někdy hrozné, ale to, co se děje v Polsku, nemá v civilizované části Evropy obdoby.

Po chodníku se nejezdí. Ani s luxusním SUV

Přednost zprava neexistuje. Na dopravní značky se nehledí. Podjíždění je na denním pořádku. Pohled do zrcátek není zapotřebí. Hrůza střídá děs, přestupek jde za přestupkem, člověk se nestačí divit. Přesto ale má být ještě hůř, v čase 12:12 startuje scéna dopravní zácpy. Část aut stojí a z kolony odbočuje vlevo, část aut pokračuje rovně. Jedno auto, SUV značky BMW, jede také rovně, ale protože řidič nechce čekat, najede na chodník a jede místem, které je vyhrazeno pro pěší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Být to u nás, je to jasné překročení zákona, konkrétně číslo 361/2000 Sb., což je Zákon o provozu na pozemních komunikacích. Oddíl 5, to je Zvláštní ustanovení pro chůzi, jízdu nemotorových vozidel, jízdu na zvířeti a vedení a hnaní zvířat, článek Chůze, § 53 odstavec (2) říká, že „jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.“  

Na chodník se nejezdí, ani při stěhování

Takže ne, auto na chodník nepatří. Z druhé strany, optikou motoristy a ne chodce, pokud řidič vjede autem na chodník, riskuje pokutu 2 000 Kč. Pokud by ohrozil někoho na chodníku, pokuta může být ještě vyšší. Paradoxně jízda po chodníku není doménou pouze polských řidičů, ale i u nás k tomuto prohřešku běžné dochází.  A to ve dvou rovinách. V jedné se jednání dopouštějí řidiči, kteří například stěhují nábytek a zajíždějí po chodníku až ke vchodu do domu.

To je sice pochopitelné, ale stále nezákonné. I když jedou maximálně opatrně, mají zapnuté výstražné blinkry, co jak už víme je další přestupek, tak nejde o správný postup. Tím je žádost na kompetentní úřady o povolení. V druhé rovině řidiči najíždějí na chodník, když se vyhýbají překážce nebo když parkují mimo vyhrazená parkoviště. A ani to není správně. Podtrženo a sečteno auto prostě na chodník nepatří. 

Jak vnímáte hrubé přestupky vy?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru