Manganistan draselný do nádrže: Proč se přidává a k čemu může pomoci

                   

Kdo má auto a je aktivním řidičem, ten se už jistě setkal s celou řadou „zaručených“ rad, které se týkaly cestování, provozu, nebo se týkaly také péče o auto. Do této kategorie spadá i jedna poměrně aktuální informace o užívání manganistanu draselného. A to právě v souvislosti s autem. Co konkrétně byste o použití této látky měli vědět, a co hrozí a co naopak nikoliv?

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Přidávání manganistanu draselného do nádrže

Jednou z informací, se kterou se dost možná setkáte na různých diskuzních serverech, nebo se s ní setkáte také mezi přáteli, je přidávání manganistanu draselného do nádrže. Tato chemická látka podle některých dokáže zajistit lepší výkon pro vaše auto. A to hlavně díky tomu, že při spalování dokáže napomoci uvolňování tepla, které se následně využije jako další energie. Vlivem toho by měl mít motor lepší odezvu a měl by nabídnout vyšší výkon, než na jaký je přímo z výroby naladěn. Manganistan draselný se tak pozitivně podepisuje na účinnosti motoru. To se o něm skutečně říká. A jaká je realita?

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

K ničemu takovému nedochází

Pokud byste to chtěli na svém voze vyzkoušet, máme pro vás dobrou radu. Rozhodně to nedělejte. I když vám něco takového může znít logicky, tak realita je taková, že k něčemu takovému rozhodně nedochází. Kdyby něco takového bylo reálné, tak se už dávno nepoužívají různá aditiva, nebo je výrobci začnou doplňovat právě manganistanem. Rady k jeho použití se tak řadí do skupiny známých mýtů, kterým není dobré věřit.

Víc škody, než užitku

Nejenom, že vám manganistan draselný nijak nepomůže. On může v nádrži nadělat dokonce více škody, než užitku. To proto, že tuto chemickou látku lze sehnat v podobě různých malých krystalů. Pokud je nasypete do nádrže a ty se zde dokonale nerozpustí, tak to povede jenom k tomu, že vám mohou ucpat palivový filtr. V tu chvíli je omezen průtok paliva a místo lepšího výkonu dojde k pravému opaku. A vás bude dále čekat i návštěva servisu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Někdy se můžete setkat také s varováním, že manganistan draselný v nádrži může způsobit dokonce to, že nádrž vybouchne. A to proto, že jak začne manganistan draselný reagovat s palivem, uvolní se teplo, začne se zvyšovat tlak a skutečně hrozí výbuch. Pokud jste už náhodou trochu této látky do nádrže nasypali, tak se nemáte čeho bát. Toto je další z mýtů. K ničemu takovému opravdu nedojde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články