Mapy Google masivně klamou řidiče. Ti nevědomky páchají drahé přestupky za stovky tisíc Kč. Dejte si pozor

Konec lidstva způsobí stroje, počítače a umělá inteligence. Pokuty za nefungující navigaci jsou jen začátek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Doba externích navigací je dávno pryč. Dnes už si asi nikdo nekupuje externí krabičku s mapovými podklady a nemontuje si ji pomocí přísavky na čelní sklo. Valná část automobilů má navigaci vestavěnou už z výroby. Anebo jsou tady chytré mobilní telefony s nejrůznějšími navigačními aplikacemi. Mezi ty, které nejčastěji používají řidiči v autě, patří navigace Google Maps. Ať už při běžném cestování, nebo při letní cestě za dovolenou.

Kdo nemyslí, zaplatí. Stejně jako ten, kdo tupě věří navigaci

Platí ovšem, v přeneseném významu, přísloví o ohni jako zlém pánovi. Stejně jako u každé aplikace pro řidiče se vyplatí držet si u poskytovaných informací určitý nadhled. Často totiž jen díky selskému rozumu motoristé nepřijdou o peníze. Ví to už přes tři stovky řidičů, kteří se na Google Maps spolehli. To je poměrně nezanedbatelné množství řidičů, kteří poznali, že se nevyplatí Google Mapám příliš důvěřovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mapová platforma patřící americkému gigantovi se v jejich případě ukázala být zdrojem problémů. Rozhodně nebyla užitečným nástrojem. To vše kvůli chybě v navigačních informacích, kterou nikdo z postižených nepředvídal a přímo na místě neregistroval. Nešťastníci jeli tam, kam neměli. Mapová platforma je vylákala v Mnichově do zóny s omezeným provozem. Tam všech 342 řidičů dostalo pokutu v přepočtu 1 200 Kč.

Diplomaté žijí zvláštně: Parkují si kde chtějí, policie pro ně nic neznamená a pokuty končí v koši

Každý jeden zamířil v bavorské metropoli na turisty oblíbený Viktualienmarkt. Bohužel cestou, kde byl provoz omezen pro cyklisty, taxikáře a rozvozy. Mapy Google o této skutečnosti řidiče neinformovaly a vedly je, kudy neměly. Zón s omezeným provozem je čím dál tím víc, kvůli emisím vznikají nové. Vždy se proto vyplatí věnovat pozornost značení, dívat se a myslet! A ne pouze slepě věřit pokynům Google Maps.

Že o zákazu vjezdu navigace neví, není omluvou

V daném konkrétním případě Google Maps ukázaly všem, kteří napsali správnou adresu, že se tam snadno dostanou autem. A vždy to skončilo stejně, pokutou. Podle německého T-online je v dané lokalitě velký provoz, byl proto omezen. Proč Mapy Google ale nesprávně nasměrovaly více než 300 řidičů? Zřejmě aplikace „vnímá“ výskyt taxikářů a rozvozových služeb stále jako běžný provoz, neinterpretuje to směrem k „běžným“ řidičům.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Řidiči by měli vždy věnovat pozornost značení. Chyba v Mapách Google jízdu zakázaným místem neomlouvá. A pokutám se chybující motoristé nevyhnou. Mimochodem, nejde o první, a zřejmě ani poslední případ tohoto rázu. V loňském roce navigační služba přivedla mnoho motorizovaných turistů na Mallorce do historických uliček kolem katedrály. Navzdory zákazu vjezdu.

Jezdíte slepě podle navigace?

Zdroj: T-online
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články