Máte na laku škrábance a oděrky? Odstraňte je jednoduše za pár minut s prostředky, které určitě máte doma po ruce

Bez ohledu na to, jak moc se o své auto staráme – dříve nebo později se na laku objeví dráždivé škrábance nebo oděrky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Způsobů, jak se nechtěných oděrek zbavit, existuje velké množství. Jednou z variant je tedy odvézt svůj milovaný vůz do specializované autolakovny, příp. autoservisu, kde vám odborník buď problém vyřeší, nebo by vám měl alespoň dobře poradit. Přiznejme si, že se nejedná o zrovna nejlevnější záležitost. Pokud se tedy rozhodnete opravit auto sami, máme pro vás následující rady.

Zubní pasta na škrábance na autě

Zubní pasta funguje pouze na povrchové škrábance. Poškrábanou plochu omyjte a pečlivě zbavte všech nečistot. Naneste malé množství zubní pasty na navlhčený ručník z mikrovláken. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bělicí zubní pasta funguje nejlépe, ale můžete se pokusit odstranit škrábance libovolnou zubní pastou, kterou máte k dispozici. Kruhovými pohyby nanášejte zubní pastu na poškrábaný prostor. Nevyvíjejte příliš velký tlak. Omyjte přebytečnou zubní pastu. Proces opakujte maximálně dvakrát. Více než tři aplikace mohou poškodit lak.

Odstraňovač škrábanců z laku

Opět je potřeba pečlivě umýt auto ještě předtím, než nanesete určitý výrobek na odstranění škrábanců. Jakákoliv nečistota, kterou necháte na povrchu, může způsobit ještě více škrábanců. Výrobek na odstranění nečistot aplikujte na hadřík (který mohl být součástí balení).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řiďte se pokyny uvedenými na vámi zakoupeném výrobku. Nanáší se většinou tak, jako zubní pasta – kruhovými pohyby. Odstraňte zbytky produktu z laku. V případě potřeby postup opakujte.

Oprava hlubokých škrábanců

Opravování hlubokých škrábanců již vyžaduje velkou dávku zručnosti. Aby totiž povrch vypadal po opravě jako nový, chce hodně trpělivosti. Chcete-li však ušetřit (profesionální lakovna si účtuje kolem 4 000 Kč za lakování), jedná se o stále ještě dobrou variantu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oprava laku na autě nemusí být až tak náročná, avšak pokud ji nezvládnete, výsledky mohou být ještě horší než původní škrábance. Tudíž si velice dobře rozmyslete, jakou variantu řešení si zvolíte.

Oprava laku WD-40

WD-40 je označení spreje, který je možné využít na opravu laku aut. Jedná se o univerzální mazivo, které oceníte například na takových škrábancích, které se projevují jako odřenina – když se jedno auto otře o druhé a zůstane na něm barva tohoto jiného vozu. Na opravu si tedy připravte WD-40 a houbičku s brusnou vrstvou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě před samotnou aplikací je potřeba povrch odmastit (například vodou se saponátem na mytí nádobí). Přípravek WD-40 aplikujte pouze na to místo, kde se nachází barva laku jiného vozidla. Tím ji změkčíte a pomocí houbičky následně snáze odstraníte.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články