Měníte ve svém automobilu pravidelně filtry? Měli byste

Jednou z nejklíčovějších komponent vozidla jsou automobilové filtry. Jejich výměna patří mezi nejdůležitější úkony v rámci automobilové údržby.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Právě kvalita filtrů do auta předurčuje životnost, jízdní vlastnosti a celkovou funkčnost automobilu. Proto ji rozhodně nepodceňujte. Hlavní funkcí filtrů do automobilu je zabránění vniku nečistot a dalších nežádoucích látek do motoru. A ten je, jak je známo, jeho základním prvkem. Jedná se o filtry vzduchový, palivový a olejový. Pro zdraví motoristy a pasažérů je také důležitý filtr kabinový. V následujícím článku se zaměříme na to, kde tyto filtry do automobilu sehnat a v jakém časovém horizontu a proč je vůbec měnit.

Olejový filtr

Jedním z nejdůležitějších je olejový filtr, jehož hlavní úlohou je očista motorového oleje. Filtr však zajišťuje celou řadu dalších funkcí. Odvádí teplo z povrchu motoru, čistí jej od prachu, sazí a kovových částí vznikajících během jeho činnosti, vytváří olejový film zabraňující tření kontaktních povrchů a také velkou měrou snižuje hlučnost motoru.

Druhy olejových filtrů

Olejové filtry se rozdělují na plnoprůtokové a obtokové. Zatímco plnoprůtokovým olejovým filtrem prochází celý průtok oleje, obtokový cirkuluje dvěma mazacími okruhy. V jednom znečištěný olej volně cirkuluje, ve druhém se opakované filtruje malé množství oleje. Nakonec je přefiltrován všechen olej. Lepší průtok oleje každopádně poskytuje filtr obtokový.

Kdy olejový filtr vyměnit?

Výměna olejového filtru úzce souvisí s výměnou motorového oleje, jež se provádí v závislosti na značce a modelu zhruba po každých ujetých deseti až patnácti tisících kilometrech. Většina motoristů tuto výměnu provádí zhruba jednou za rok. Při častějších jízdách je však samozřejmě zapotřebí tento interval zkrátit. A spolu s motorovým olejem je třeba vyměnit i olejový filtr.

Výměnu oleje a filtru neprodlužujte

Pokud tak neučiníte, začne zanesený filtr znečišťovat nový olej, a tím ho v podstatě znehodnocovat. Takový motorový olej bude zralý na výměnu už po dalších třech tisících ujetých kilometrech. Každý motorista by si měl uvědomit, že prodlužováním výměny oleje a olejového filtru neušetří. Pouze zkracuje životnost motoru.

Vzduchový filtr

Dalším důležitým filtrem ve vozidle je ten vzduchový ovlivňující spotřebu a životnost turbodmychadla. Je totiž zárukou toho, že k motoru proudí čistý vzduch, bez něhož se neobejde. Jeho nedostatek způsobuje vznik podtlaku a průniku nečistot, které spolu s turbodmychadlem mohou poškodit i samotný motor.

Palivový filtr

Hlavní funkcí palivového filtru je zachytit nečistot z tankovaného paliva a k tomu zajistit jeho dostatečný průtok. Interval jeho výměny závisí na typu motoru. Zatímco u naftového motoru je zapotřebí palivový filtr měnit každé dva roky, u benzínových vozidel tento interval bývá delší. Některé značky dokonce uvádějí, že u jejich modelů není třeba palivový filtr měnit vůbec.

S tím ale řada odborníků nesouhlasí s poukazem na to, že motorista si nikdy nemůže být jistý kvalitou tankovaného benzínu. Jiná situace navíc je u naftových motorů, které vyžadují nový palivový filtr každé dva roky či po každých ujetých šedesáti tisících kilometrech. Nejvíce stav palivového filtru ovlivňuje kvalita nafty, která ho v některých případech může přímo ucpat.

Kabinový filtr

Máte často orosené sklo? Trápí vás při jízdě kašel, rýma, popřípadě často kýcháte? Pokud ano, tak je pravděpodobné, že na výměnu je zralý váš kabinový filtr. Ten je proto na místě měnit minimálně jednou za rok.

iZdroj fotografie: Rexbo

Ilustrace olejového filtru převzata z webu www.rexbo.cz

Vybíráme olejový filtr

Při samotném výběru svou pozornost zaměřte především na účinnost filtračního papíru. Například olejový filtr by měl zachytit nečistoty o velikosti 5 mikrometrů. Zároveň mějte na paměti, že tato účinnost také snižuje průchozí kapacitu filtru. Zároveň se ujistěte, že na daném produktu jsou uvedeny veškeré firemní údaje včetně kontaktu na zákaznickou podporu.

Na filtrech nešetřete

Na automobilových filtrech nešetřete. Za málo peněz obecně dostanete málo muziky. Nekvalitní filtry nejsou schopny zachytit všechny částice v motoru, které mohou ucpat olejové kanály. Náklady na jeich opravu pak budou mnohonásobně vyšší, než je cena samotného filtru. V případě poškození motoru jsou ve hře až statisícové částky!

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články