Mercedes mění názvy svých vozů. Podobný zmatek čeká i ostatní automobilky

S „elektrifikací“ automobilek dochází pochopitelně i na změny v označování jejich modelů, nové technologie si žádají nová jména. Ve Stuttgartu to vezmou od podlahy.

i Zdroj fotografie: Míra Fořt pro AutoŽivě
                   

Rozhodnutí z pátku 24. března 2023, kdy se představitelům německé vlády podařil historicky první průlom do té doby neochvějně pevné „blokády“ ze strany evropských institucí ohledně zákazu výroby a prodeje spalovacích motorů po roce 2035, znamená, že budoucnost již nemusí být tak nutně elektrická. To však nic nemění na tom, že nastavené kormidlo u předních evropských automobilek je zatím neochvějně v kursu „na elektro“. A podřizuje se tomu vše. I názvy. Pojďme se na jeden takový příklad podívat, brzy totiž čeká i ostatní automobilky.

Hlavní označení elektro aut – EQ – možná skončí

Nechci zabřednout do laciných vtipů ohledně elektrifikace vesnice, i když tedy jeden mimořádně dobrý jsem nedávno četl. Co mne však v souvislosti s jedním z nejstarších výrobců automobilů na světě zaujalo, je to, jak razantně odchází od desítek let osvědčené struktury, a dokonce se ruší i to, co fungovalo poslední měsíce a roky v souvislosti s elektromobily. Nemohu si v té souvislosti nevzpomenout na „Mr. Q“ z Bondovek. I to by byla zajímavá paralela, za tímto písmenem vždy čekaly nové, dokonalé „hračky“.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Mercedes zkrátka „plánuje změnu názvů svých vozů v důsledku požadavků na rostoucí podíl elektromobility ve své produktové řadě“, jak zní oficiální vysvětlení. Mercedes-Benz bude postupně přecházet na luxusní plně elektrickou značku a sub-značka EQ, která do této doby označovala výhradně elektrické varianty vozidel, bude nahrazena novou nomenklaturou, a to do konce příštího roku.

Nahrazení způsobu značení se dá očekávat do konce roku

Plán na změnu názvů byl potvrzen několika interními zdroji uvnitř společnosti Mercedes-Benz, nikdo ale zatím není kompetentní věc komentovat veřejně, neb se čeká, až bude celý proces přejmenování definitivně dokončen. Oficiální prohlášení se všemi detaily nového značení tedy teprve přijde. Se zavedením sub-značky EQ v roce 2016 přišel na trh i první model s názvem EQC. O dva roky později značka EQ označovala také modely EQB, EQS, EQE a EQS SUV. Teď však dojde k jejímu nahrazení.

Zatím není jasné, jak bude nové označování názvů rozlišovat elektrické a neelektrické varianty stejných vozidel. V současné době se neelektrické verze označují kombinací písmen a čísel, například GLB. Nový způsob označování by měl být však implementován až při příštích modelových aktualizacích. Dá se však předpokládat, že neelektrické varianty vozidel budou v budoucnosti spíše raritní a evropský trh ovládnou elektromobily. Anebo bude, s ohledem na páteční přelomový verdikt, nakonec všechno jinak. Jak to tipujete vy? Napište nám do diskuse pod článkem, děkujeme!

Vyznáte se v dnešním značení Mercedesu?

Zdroj: Electrek
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové