Mercedes-Benz vykročil z davu a změnil názor na elektromobily. Proti proudu projde největší změnou ve své historii

Přání otcem myšlenky, ovšem tohle pravidlo velmi často nefunguje. Tak třeba v případě elektrických aut a toho, jak je prezentuje EU.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Automobilový průmysl se vyvíjí, nicméně s příchodem elektrifikace se očekává doslova revoluce. Skutečně ale jsou taková očekávání? Nebo je to jen zbožné přání několika pomatenců, protože veřejnost si elektrifikaci nepřeje? A pokud ji očekává, tak s despektem? A co revolučního elektrifikace přinese? Nebude to revoluce politická, kdy už lidé s trochou nadsázky opráší tradici defenestrace a dají politikům najevo, co si o elektromobilech myslí?

Elektřina v autech je aktuálně nesmysl. Mercedes pochopil

Nicméně, Mercedes-Benz nedávno upravil svou strategii v „elektrické“ oblasti, to přineslo několik klíčových změn. Co přesně tato „aktualizace“ znamená? Jedním z hlavních důvodů, proč automobilové společnosti revidují své plány ohledně elektrifikace, jsou měnící se předpisy týkající se emisních norem. Je to logické, pokud mají emise klesat, musí klesat i počet aut se spalovacími motory. To, kde se budou elektrokrámy nabíjet, nikdo neřeší.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Jako kdyby byl každý druhý řidič Jedi a mohl nabíjet „Silou“. Se změnami souvisí rozhodování výrobců, za jakých podmínek budou vyrábět vozidla se spalovacím motorem, jak upraví produkci. Plnění těchto norem se stává čím dál obtížnější, a přestože se zdá, že zákazníci preferují vozidla s tradičním pohonem, automobilky „musí hledat vyvážený přístup“. Jinak řečeno, elektrická auta nikdo nechce, ale EU to přikázala, a tak to bude.

Automobilka Jaguar Land Rover skončí. Chce drastickým krokem sejmout Mercedes-Benz

Mercedes-Benz, jako jeden z lídrů v oblasti (luxusních) automobilů, nedávno oznámil odložení svých plánů na elektrifikaci o pět let a zdůraznil svůj závazek nadále vyvíjet vozidla se spalovacím motorem. Jak jinak, šejkové vlastní rafinerie, ne nukleární elektrárny, že? Toto rozhodnutí bylo reakcí na menší poptávku po elektromobilech, než se očekávalo. Tato zpráva přiměla německého giganta k revizi své produktové strategie. Že by se konečně začal někdo zabývat realitou?

Plány a přání jsou jedna věc, realita a zájem kupujících druhá

Podle nového plánu Mercedes-Benz očekává, že do roku 2030 budou elektrifikovaná vozidla, včetně hybridů, tvořit až 50 % celkových prodejů. To je o pět let později, než bylo původně plánováno v roce 2021. Společnost se tehdy snažila dosáhnout tohoto cíle již v roce 2025, především díky plně elektrickým modelům. A co se ukázalo? Že je to nesmysl. I přes obrovské investice do výrobních kapacit a technologií pro elektrická vozidla skutečná poptávka zaostává za očekáváním.

BMW představilo exkluzivní patent. Žádná jiná automobilka k němu přístup nemá

Generální ředitel Ola Kaellenius dokonce varoval, že do roku 2030 nebudou prodeje čistě elektrických vozidel ani v Evropě představovat významný podíl. Chápete? Slyšíte? Vnímáte? A pokud jste řekli třikrát ano, tak proč to neslyší na poli EU? V současnosti elektromobily tvoří pouhých 11 % celkových prodejů a 19 % v kombinaci s hybridy. Mercedes-Benz logicky nechce, aby zákazníci nebo investoři měli obavy ohledně jeho budoucnosti.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Společnost plánuje i nadále vyrábět vozidla se spalovacím motorem a současně aktualizovat tuto technologii i v příštím desetiletí. Plány na rok 2027 zahrnují „téměř zcela novou modelovou řadu“, která nás zavede do 30. let 20. století, uvedl Kaellenius. Zprávy o této změně strategie podpořily akcie automobilky, které vzrostly o 5,9 %. Tento růst podpořil i program zpětného odkupu akcií ve výši 3 miliard eur. Paráda, akcie Tesly padají. Další signály, další přirozené signály, jež dávají najevo pravdu.

Až budou baterie schopné nahradit plnou nádrž, tak klidně

Výhled na rok 2024 pro Mercedes-Benz je ovlivněn pomalejším hospodářským růstem, překážkami v dodavatelském řetězci a obchodním napětím. Společnost očekává nižší výnosy z prodeje a zůstává opatrná ohledně prodejů elektrifikovaných vozidel, které se pravděpodobně udrží na úrovni 19–21 % celkových prodejů. Jedno je jisté, Mercedes-Benz upravuje svou strategii v reakci na aktuální situaci a měnící se tržní podmínky. Ne, že by se tam někdo nudil. Jakkoli si zachovává svůj závazek vůči inovacím a pokroku ve vývoji, uvažuje racionálně a logicky.

Má podle vás Mercedes-Benz pravdu?

Zdroj: Reuters
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články