Mercedes známého zpěváka je na prodej. Co je na něm tak specifického a proč se prodává?

                   

Je dost možné, že některé z nejlepších okamžiků světového hudebního dědictví vznikly za volanty výjimečných vozidel. Říká se, že hit Always on my Mind od Elvise Presleyho byl ve skutečnosti o jeho Cadillacu Fleetwood, a píseň The Reaper od Blue Oyster Cult vznikla na základě zkušeností členů kapely s různými vozy Alfa Romeo. Song I’m Going Slightly Mad by složen k poctě autíčka Morris Marina, kterým kdysi jezdil Freddie Mercury. Možná.

V této souvislosti můžeme vyvodit, že inspirace Jamese Browna pro jeho kultovní kus I Feel Good musí vycházet pouze z jedné značky: Mercedes-Benz. Probudíte se do oroseného srpnového rána v Jižní Carolině, vyjedete do nahrávacího studia s touto kráskou s trojcípou hvězdou na čele, cesta vede přes sluncem zalitý Tarmac… bylo by těžké nepochlubit se světu, že se máte fajn. Zvlášť, když to můžete udělat s doprovodem jazzového orchestru.

Tři desetiletí poté, co poprvé předvedl svou ikonickou skladbu, si James Brown pořídil Mercedes 190E, rok výroby 1992. Jedinou změnou, kterou na svém novém autě udělal, bylo přidání personalizované poznávací značky: „Sex Machine“. Značka toho, co se z vás stane…

Mercedes zůstal v majetku zpěváka až do jeho smrti v roce 2006. Potom auto parkovalo v jeho muzeu, hned vedle podepsané kytary, ale teď je na prodej. Tachometr se může pochlubit minimálním nájezdem.

I když James Brown stvořil některé z nejlepších zvukových skvostů 20. století, 2,3litrový řadový šestiválec také nezní špatně. Agregát přede jako solidní basová linka a pneumatiky ve smyku se vyrovnají sopranistce s největším vokálním rozsahem.

Ačkoli model byl od svého uvedení v roce 1982 původně navržen čistě pro americký trh, v době, kdy si ho Brown koupil, byl 2,3 litr dispozici ve většině evropských zemí Má v sobě také inovativní zavěšení zadních kol řadu a různých špičkových bezpečnostních prvků – včetně airbagů a navíječů bezpečnostních pásů. Tyto funkce dnes asi můžeme považovat za samozřejmé, ale před více než třiceti lety to byl zázrak, o kterém se hovořilo v nejvybranějších kavárnách i tajných anarchistických spolcích.

Tento kousek 190E vyniká perfektním stavem, nepoškozeným lakem a schopností nechat moderní automobily za zády, jak doslova, tak svým stylem. Až si ho koupíte, radši se nechlubte, jak dobře se cítíte za volantem. Feel good!

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články