Městská policie má nový speciál Škoda na výběr pokut, složenka vám přijde automaticky. Neunikne nikdo

Až potkáte malou Škodu CityGO mající na střeše podezřele mnoho kamer, zbystřete pozornost. Pokud totiž současně špatně parkujete, máte pokutu od „digitálního strážníka“ jistou.

i Zdroj: Městská policie Olomouc
                   

Je to jen pár let, co jsme tu a tam mohli zahlédnout vozidla patřící společnosti Google, jak křižují naše ulice a robotizovanými kamerami na střeše snímají vše kolem sebe pro aplikaci Streetview. Díky níž se můžete na dálku projít ulicí, rozhlédnout se, jak vypadají domy kolem, najít snadno konkrétní číslo popisné. Nicméně většina městských policií má pro kamery také slabost. A tyto konkrétní na střeše malé Škody CityGO! nejsou pro vaše rozhlédnutí nebo pokochání, věru ne. Pojďme se na to podívat společně.

Auto podobné jako pro Streetview. Cíl ale zcela odlišný

Jak se totiž dá dočíst z tiskové zprávy Městské policie v Olomouci, od konce ledna brázdí ulice v centru města speciálně upravené vozidlo, které monitoruje přestupky v parkování. Skenovací zařízení dokáže přestupek nejen rozpoznat, ale také získaná data zpracovat a odeslat k dalšímu řešení příslušným orgánům. V ostrém provozu jsou už i radary ve Chválkovicích a Chomoutově. Poslední jmenované sídlo neplést se severočeským Chomutovem, tady jsme stále na Hané.

Výstraha: Za špatné parkování zaplatíte od 1. ledna 2024 drasticky více. Pro mnoho hříšníků to bude cesta k exekuci

iZdroj: Městská policie Olomouc

Elektrickou Škodu CityGO! se speciálním vybavením a softwarem získala Městská policie Olomouc (MPO) na podzim loňského roku, od té doby probíhalo její testování. Ostrý provoz v zónách A a B v centru města zahájili strážníci na konci ledna a během prvního měsíce evidují více než 240 přestupků. „Systém na monitorování parkovného v sobě zahrnuje jednak vozidlo se skenovacím zařízením, jednak příslušný software v podobě agendového systému dopravních přestupků, který slouží k automatizovanému zpracování,“ přiblížil ředitel MPO Pavel Skalický.

Nasnímat, zpracovat, odeslat, zkasírovat. Jak snadné

Jak to celé vlastně funguje? Velmi jednoduše: Systém se zapne ihned po nastartování vozidla, řidič na tabletu zvolí jednu z předem generovaných tras, které pokrývají celou placenou zónu, a použije navigaci. Trasa je navržena tak, aby ji projel dvakrát, v tzv. zjišťovací a potvrzovací fázi, a to po zhruba 15 minutách. Po druhé jízdě systém vyhodnotí, které vozidlo nemělo uhrazený poplatek za parkovné a zaznamená je do systému.

iZdroj: Městská policie Olomouc

„Jakmile je ukončena jízda, data procházejí na městské policii validačním procesem. Po tomto úkonu jsou veškeré informace zaslány příslušnému správnímu orgánu k dalšímu řešení,“ dodal Skalický. Zpracování došlých podnětů je pak velmi rychlé a automatické, úředníci řeší jen jednotlivé případy, v nichž se objeví nesrovnalosti. „Potýkáme se jen s drobnostmi, zejména při porovnávání údajů s doposud platnými analogovými parkovacími kartami.“

Digitální strážník – sen každého správce městské kasy

„Jejich platnost ale skončí k poslednímu srpnu, takže i tyto potíže by měly odpadnout,“ uvedl vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel Ivan Rašťák s tím, že se už setkali i se stížnostmi pokutovaných řidičů: „Stěžují si například na vysokou pokutu při překročení doby parkování pouze o několik minut nebo argumentují chybně zadaným číslem registrační značky, případně chybně zadanou parkovací zónou. Doporučuji proto všem, aby při platbě zadávali údaje o vozidle a o parkovací zóně maximálně pečlivě.“

Městská policie lže řidiči přímo do kamery, že ho viděla u přestupku, pak se snaží vycouvat

Jinými slovy, tohoto „digitálního policajta“ opravdu „nepřekecáte“. Ten zkrátka jenom snímá, vyhodnocuje a posílá, vám následně chodí pokuty. Geniální systém, co říkáte? Jeden by neřekl, jakého uplatnění se malé elektrické Škodě nakonec dostane. Nemám přitom nejmenších iluzí, že pokud se systém osvědčí, že zůstane jenom na Hané. Tohle je přece snové zařízení pro všechny „výběrčí poplatků“ v každém městě. Také už se těšíte? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Co říkáte na digitálního policajta i výběrčího?

Zdroj: MP Olomouc
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články