Míchání paliva s různými oktanovými čísly může přinášet problémy

                   

Když pomineme různá alternativní paliva, tak vozy jezdí na naftu a na benzín. Ale ani to není až tak jednoduché, jelikož tu jsou ještě různá oktanová čísla daného paliva, díky kterým se toto palivo také liší. Mnoho lidí logicky napadá otázka, co se stane, když budou tankovat benzín s různými oktanovými čísly a ten se bude v nádrži mísit?

Co je to oktanové číslo?

Než se vůbec podíváme na to, zda míchání vadí nebo nevadím, je třeba dotknout se toho, co je to oktanové číslo. Jednoduše řečeno se jedná o veličinu, která určuje vlastnosti daného paliva. Laicky řečeno jde o odolnost paliva. Konktrétně navíc uvádí míru složení dvou látek, a to oktanu a heptanu.

Jak se palivo liší?

Je to poměrně jednoduché. Různá paliva s oktanovým číslem se liší tím, jak velký je v nich podíl takzvaného oktanu a také heptanu. Podle toho se následně palivo označuje. Známe například benzín s oktanovým číslem 91, stejně jako benzín s oktanovým číslem 95, který můžeme považovat za současnou nejběžnější a nejpoužívanější variantu. Jsou tu ale i varianty, které mají oktanové číslo 95, nebo se dokonce objevily i takové, které mají oktanové číslo 100.

Mohou se oktanová čísla míchat?

To záleží na okolnostech. Obecně je výrobcem vašeho vozidla doporučeno, jaké palivo tankovat. Obvykle je to benzín s oktanovým číslem 95. Pokud však zatoužíte natankovat do vozu něco „lepšího“, tedy palivo s vyšším oktanovým číslem, není v tom problém. Podle různých marketingových informací by to mělo dokonce jízdu zkvalitnit, hlavně pokud jde o výkon motoru.

A co v případě, že chcete jít s oktanovým číslem dolů? Toto už odborníci ani výrobci vozidel příliš nedoporučují. Při krátkodobém použití, kdy dojde spíše jenom k mísení druhů, by k výrazným potížím docházet nemělo. Dlouhodobě se však komplikace objevit mohou. Zde dokonce může hrozit i riziko ztráty záruky, jelikož jste tankovali palivo, které výrobci nedoporučují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články