Mikýř v autě přejel cyklistu. Jeho vlastní video ukazuje celou situaci

Přežil ostrov, ale tohle asi nedá, youtuber a bavič za volantem auta jede jako bezmozek. Hlavně, že má telefon v ruce.

i Zdroj fotografie: Besip
                   

Ministerstvo dopravy dlouhodobě upozorňuje na jednu z největších příčin dopravních nehod – nedovolené držení telefonu za jízdy. A má pravdu, tohle můžu potvrdit také. Denně vidím na silnicích, které musím bez odmlouvání zdolávat, řidiče s mobily v rukou. Neřeší auta před sebou (za sebou, to ani nezmiňuji), koukají do mobilu. Je to problém, fenomén doby. Díky masovému rozšíření chytrých telefonů jsme si zvykli být neustále online.

Mobil v ruce je zlozvyk, který stojí nevinné lidské životy

Telefonovat, být neustále k dispozici, reagovat na zprávy, sledovat videa, poslouchat hudbu či nastavovat navigaci. To není spekulace, ale fakt potvrzený statistikou. Podle průzkumu České asociace pojišťoven přiznává 34 % řidičů, že telefon při řízení občas používají. Nepozornost za volantem způsobila v roce 2023 na českých silnicích 53 úmrtí. To představuje 13 % ze všech smrtelných nehod. Je to vážný problém, jakkoli se to může jevit jinak.

iZdroj fotografie: Besip

Z dopravních statistik vyplývá, že za posledních 10 let vzrostla četnost přestupků nedovoleného držení telefonu za jízdy o téměř 50 %. Držení telefonu je dokonce třetím nejčastějším bodovaným přestupkem. Nepozornost za volantem je nejčastější příčinou dopravních nehod na českých silnicích, přičemž ročně dochází k více než 16 tisícům nehod, při nichž zemře průměrně více než 50 lidí.

Cyklista, telefon, kruhák a rychlý přelet přes řidítka. U tohoto videa se zasměje každý, nejen Češi

V reakci na tyto alarmující statistiky byla od ledna zpřísněna sankce za držení telefonu při řízení. Řidiči nyní za tento přestupek obdrží 4 trestné body a pokutu na místě v rozmezí 2 500 – 3 500 Kč, ve správním řízení může pokuta dosáhnout až 10 000 Kč. Lze proti tomu něco namítat? Vlastně ne. Telefon při řízení za volantem je prostě špatně, tak to je. Podle ministra dopravy Martina Kupky je důležité vysvětlovat mladším řidičům, proč je používání telefonu za volantem rizikové. Proto byla vytvořena série informačních spotů.

Utracené peníze, ale dobře? Ne, tohle nikoho neodradí

V těch se Mikýř snaží mladé řidiče oslovit a přiblížit jim závažnost tohoto problému. V klipu přejede cyklistu, a nejenom jeho. Nicméně podle ministerstva „mluví Mikýř jazykem mládeže“. No, těžko říct, v klipu prostě mluví normálně a „industriální techno“ nebo „mitochondrie“ není nic, čemu by nerozuměl ani padesátník. No nic, ministerstvo asi potřebovalo utratit nějaké peníze. Mikýřovo video je součástí série speciálních spotů.

Ty jsou určeny především mladším řidičům a středoškolákům. Kreativní kampaň je výsledkem spolupráce s režisérem Vítem Klusákem. Prý nabízí originální a humorný přístup k důležitému tématu. No, já skutečně nevím. Na jednu stranu tady jsou „realistické“ klipy, kde zfetovaní řidiči srážejí lidi. Na druhou stranu „vtipné“ video s Mikýřem. Myslím, že nefunguje ani jedno. Fungovat může jediné, výchova. Klip nepomůže.

Tohle nemá cenu, řešení je jinde. Je na nás všech, abychom si uvědomili nebezpečí, které s sebou držení telefonu za jízdy nese. Je na nás, abychom dodržovali pravidla silničního provozu pro bezpečnost nás samotných i ostatních účastníků na silnicích. Nové video od internetového baviče Mikýře, který se zaměřuje na mladší řidiče a středoškoláky, má za cíl osvětlení tohoto problému a zdůraznění jeho závažnosti. Dělá to? Nemyslím si.

Řídíte s telefonem v ruce?

Zdroj: Besip
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články