Mnoho SUV nemá hladkou střechu. Toto je důvod daného řešení

                   

Vozy SUV jsou poslední roky velmi populární. I tento segment prochází vývojem a z doby, kdy byly populární velká auta, se dostáváme do doby, kdy se i tato kategorie spíše zmenšuje a vznikají auta označená jako crossovery. A právě u nich už můžeme vidět na střechu, která musí mnohé překvapit. To proto, že střecha těchto vozidel není hladká, ale má různé prolisy a vlnky. Zajímalo vás někdy, proč tomu tak je? Vysvětlení máme. A je jich několik.

Důraz na bezpečnost

Důvodem tvarování střechy je to, že v daných vlnkách a prolisech mohou být umístěny různé výztuže, které se pozitivně podepisují na celkové tuhosti karoserie. Takto tvarovaná střecha může v případě nehody zajistit mnohem lepší chování celé karoserie a tak minimalizovat následně nehod. Jeden důvod je tedy jasný – bezpečnost při nehodách.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zvýšení nosnosti

Díky tomu, že střecha není jenom z jednoho kusu plechu, ale že v ní jsou i různé výztuže, které mírně mění její design, je také proto, že se tímto způsobem může zvýšit i celková nosnost střechy. Není nic výjimečného, že na silnicích potkáváme řadu SUV s velkými střešními boxy, které jsou plné různých zavazadel. A právě díky tvaru střechy je možné naložit do nich více, než u aut se střechou hladkou.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zlepšení aerodynamiky

Pod slovem aerodynamika si nemusíme vždy představit jenom to, jak velký odpor vzduchu auto má. Obtékání vzduchu kolem vozu během jízdy má vliv třeba i na hlučnost, ale i na svištění vzduchu, který kolem auta proudí. Reliéfy v oblasti střechy tak mohou pomáhat měnit aerodynamické vlastnosti vozu tak, aby jízda byla, pokud jde o hluk, mnohem komfortnější a vzduch byl směřován tak, jak je to optimální.

Podpora designu

Jedním z důvodů takových střech u SUV, ale v tomto případě nejenom u nich, může být i snaha zlepšit design takového vozu. Zkrátka se odlišit. U velkých SUV, kde na střechu nevidíme, to může být celkem zbytečné. Ale u takzvaných crossoverů to může být běžná věc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války
Události247.cz
Události247.cz
Dokonce i zboží v akcích je čím dál dražší. Slevy navíc nemohou starší lidé často vůbec využít
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
adbz.cz
adbz.cz
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou