Mnozí nechápou zájem o automat. Manuální převodovka nabízí mnohem více

                   

Manuál, nebo automat. Věčný souboj dvou skupin. Co je lepší a co byste preferovali vy? Posouzení necháme na vás, ale podíváme se, jaké výhody dnes přináší možnost řadit klasicky postaru, tedy s využitím manuálu. Najednou zjistíte, že vaše touha po automatické převodovce možná postrádá smysl.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Vše ve svých rukách

V případě automatu má na starost řazení rychlostních stupňů auto. I když jde vše kupředu, stále nebude stroj nikdy tak dobrý jako člověk. A to hlavně pokud jde o vyhodnocení aktuální situace, předvídání, nebo konkrétní potřeby. Automat se sice snaží, ale mít vše ve svých rukách je v mnoha situacích přece jenom výhodnější.

Propojení s autem

Pro někoho není jízda autem jenom přesun z bodu A do bodu B. Pro mnohé je jízda autem také zážitkem a zábavou. A právě díky manuálu lze získat s vozem jakési propojení a vše si užít více, než s automatem, kde člověk jenom sedí, šlape na plyn a brzdu a točí volantem. Trošku málo a velká nuda, souhlasíte?

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Cenový rozdíl

Opomíjet nelze také finanční stránku, jelikož je třeba připomenout rozdíl mezi manuální a automatickou převodovkou pokud jde o náklady na pořízení. Manuál zkrátka vyjde levněji. Pokud máte jasně daný rozpočet a už v tuto chvíli je třeba dělat určité kompromisy, je vhodné sáhnout po manuálu, jelikož je to výhodnější koupě a vy nebudete muset snižovat své případné další nároky.

Rozdíl v servisních nákladech

Manuální převodovka je, pokud jde o konstrukci mnohem jednodušší, což znamená nejenom nižší cenu, ale i jednodušší a logicky i levnější opravu, pokud k něčemu dojde. A dále nelze zapomínat ani na pravidelné servisní náklady, které vás čekají v případě automatu. Moc se o tom nemluví, ale taková výměna oleje v převodovce má svůj předepsaný interval, který je na místě respektovat, pokud nechcete na svém voze napáchat zbytečné škody.

Spotřeba vozu

I tady může být lepší volbou manuál, jelikož držíte přesně takové otáčky, jaké chcete. Sice jsou moderní automatické převodovky poměrně vyspělé, ale stále zde určitý rozdíl v porovnání s manuálem je. A ten dominuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články