Motor najednou ztrácí tah. Možné příčiny by řidič neměl ignorovat

                   

Každý motorista určitě alespoň jednou ve své řidičské kariéře čelil tak nepříjemnému problému, jako je motor, který náhle „ztratí sílu“. Ty, kterým se to zatím nestalo, to nejspíš čeká někdy v budoucnu. Důvody stávkování pohonné jednotky mohou být různorodé. Některé z nich jsou velmi kuriózní, nebo dokonce vtipné. Je však důležité si uvědomit, že je prakticky nemožné efektivně řešit problémy, aniž bychom pochopili jejich příčinu.

Přetížení vozidla

iZvýšení zátěže povede k poklesu výkonu. / Zdroj fotografie: Adobe Stock

Řada motoristů z nějakého důvodu zapomíná, že ve skutečnosti má každé auto nějaké maximální zatížení. Nepřekračujte pohotovostní hmotnost vozidla uvedenou v uživatelské příručce. V osobních automobilech je nosnost často navržena tak, aby přepravovala pouze 5 osob, každou o hmotnosti 75 kg. Rovněž je třeba mít na paměti, že na vnější střešní nosič by neměly být kladeny náklady těžší než 50 kg. Už tak výrazně zhoršuje aerodynamiku i v situacích, kdy nedochází k přetížení.

Samostatně je třeba poznamenat, že otevřená okna během jízdy zvyšují spotřebu paliva a snižují výkon motoru přibližně o 10 až 15 procent.

Povětrnostní podmínky

iVítr a déšť zaručeně ztěžují jízdu. / Zdroj fotografie: Adobe Stock

Povětrnostní podmínky mají poměrně silný dopad na výkon vozidla. Autům především nesvědčí vítr a déšť. Při rychlosti větru 20 m / s můžete ztratit až 30 % výkonu pohonné jednotky. V dešti se hustota vzduchu zvyšuje téměř o třetinu, což také vede ke zhoršení aerodynamiky automobilu a ke zvýšení zatížení motoru.

Také je třeba zmínit výlety do hor. Čím výš je silnice a čím řidší je okolní vzduch, tím je to pro motor automobilu těžší. V průměru o každých 1 000 m nad mořem se produktivita agregátu sníží o 10 %.

Problémy s podvozkem

iProkluzující spojka je vážný problém. / Zdroj fotografie: Adobe Stock

Stává se, že výkon motoru klesá v důsledku skutečnosti, že energie jednoduše nepřechází z motoru na kola v plném rozsahu. K tomu dojde, když spojka začne prokluzovat. To se může stát u manuální i automatické převodovky. Existuje nesčetné množství problémů se spojkou, které mají za následek ztrátu výkonu motoru. Nejlepší věc, kterou lze (a měla by se) udělat, je co nejdříve zajet do servisu.

iDokonce i tlak v pneumatikách má negativní dopad. / Zdroj fotografie: Adobe Stock

Kromě problémů se spojkou může být podvozek zdrojem ztráty energie v důsledku celé řady drobných příčin. Mezi ně patří pokles tlaku v pneumatikách, špatná geometrie kol a zapečení brzdových kotoučů. V každém z těchto případů byste měli vyhledat pomoc odborníka.

Problémy s motorem

iZa pokles výkonu může často sám motor. / Zdroj fotografie: Adobe Stock

Je zcela zřejmé, že pokles výkonu motoru automobilu může být způsobem kvůli problémům se samotným motorem! A zde je sortiment potíží a neštěstí na hlavě motoristy opravdu široký. Prvním a nejběžnějším problémem jsou staré nebo vadné zapalovací svíčky. Druhým důvodem bývá porucha plynového pedálu.

iPočet možných poruch vedoucích ke ztrátě energie je enormní. / Zdroj fotografie: Adobe Stock

Dále máme takové problémy, jako je porucha váhy vzduchu a neustálé „sání“, které vede k nesprávnému výpočtu složení hořlavé směsi. Zanesený vzduchový filtr a problémy ve výfukovém systému mohou také způsobit ztrátu výkonu motoru. Nakonec je zaručeno, že výkon poklesne v případě jakékoli poruchy elektroniky stroje, opotřebení nebo natažení rozvodového řemene, opotřebení CPG a při vyhoření ventilů.

Také je jisté že výkon agregátu poklesne i v případě tak jasně viditelné poruchy, jako je přehřátí motoru, ať už z jakéhokoliv důvodu.

Palivo a palivový systém

iNízká kvalita benzínu si také vybírá svou daň. / Zdroj fotografie: Adobe Stock

Nakonec stojí za zmínku palivo, které se v praxi  v osmi z deseti případů ukázalo jako hlavní příčinou snížení tahu hnacího ústrojí. Benzín s nízkým oktanovým číslem má extrémně negativní vliv na provoz zařízení. Totéž platí pro zředěné palivo. Proto byste se měli vždy snažit tankovat na osvědčených čerpacích stanicích.

Kromě toho může výkon motoru klesnout v důsledku poruch palivového systému vozidla. Nejčastěji se to stane, pokud v něm z nějakého důvodu klesne tlak, zasekne se čerpadlo nebo se zanese síťka palivového modulu. Méně často se vyskytují problémy v důsledku ucpání palivového potrubí nebo nesprávné funkce regulátoru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?